2008-12-18

Országimázs

Ez egy svájcmentes post: Az indexet böngészve találtam egy cikket, mely szerint a NASA eladja a nyugdíjba vonuló űrsiklókat, ezek közül egyet mar meg is vettek, és a washingtoni Smithsonian Institution's National Air and Space Museumban lesz kiállítva. Hűha, gondoltam, hogy az biztos nagyon ütős múzeum lehet, jobb mint a Walldorf melletti sinsheim-i Technik Museum a németeknél, pedig az se kutya.

Rákerestem erre a washingtoni múzeumra, ahol is a nyitólapon az volt az épp aktuális hír, hogy megkezdődött a Steven F. Udvar-Hazy Center építésének a második üteme. Hmm. Ez érdekes. Ki az a Steven F. Udvar-Hazy? És mi az, hogy ez mar a második ütem? Smithsonian Institute? Akkor biztos valami komoly tudós arc lehet, közismert, mondjuk mint Teller Ede, Jedlik Ányos, Szent-Györgyi, Semmelweis vagy valaki hasonló. Olyasvalaki akire büszkék vagyunk, aki úgymond építi az országimázst. De lehet, hogy csak én nem hallottam róla.

De nem. Stephenről nem sokat találtam a neten. Pedig van neki Wiki oldala is (magyarul még nincs lefordítva) ahonnan kiderült, hogy 2008-ban ő volt, a 147. leggazdagabb amerikai. Hűha. Akkor ö afféle híres Charles Simonyi, vagy hírhedt Soros György esetleg? És idehaza miért nem hallani róla? Rákerestem magyar oldalakon is, "Steven F Udvar-Hazy", "Udvar-Hazy", "Udvarházy Ferenc István", origo nulla, index nulla, google is alig talált valamit. Az értelmes találtok 2003 körüli cikkek (akkor nyílt meg az épület Phase 1 része) olyan magas látogatottságú oldalakon mint a www.cavalloni.hu, a www.kisalfold.hu, a www.ujneplap.hu, vagy a www.geographic.hu. Valamelyiken írjak is, hogy idehaza nem nagyon ismert, nincs sajtója, és tényleg így van. Kár, mert az Új Néplapos cikk alapján szimpatikus figura lehet.

Röviden: 1946-ban született, szüleivel `56-ban hagyták el az országot, végül az Egyesült Államokban kötöttek ki, ahol egyetemre járt, repüléssel foglalkozott, céget alapított és meggazdagodott. A múzeum pedig azért nevezte el róla az új épületét, mert ő támogatta a legnagyobb adománnyal az építkezést, ami azóta mar be is fejeződött, és 2003-ban megnyitottak a csarnokot. A megnyitón ott volt pl. Neil Armstrong, Travolta és meg sokan mások.
A kiállítás népszerű, évente millio+ látogatót vonz, és nem mellesleg jobban építi az magyarság imázst is, mint politikusaink együttvéve. Azért az eléggé ütős lenne ha a New York közepén álló hidat nem Brookly Brige-nak hívnák, hanem mondjuk Szechenyi Birdge-nak - a legnagyobb támogató után. Vagy akar csak Szabo Bridge. Mondjuk John F. Szabo Bridge.
A csarnokra visszatérve pedig: ugye már úton van a Phse 2 is. Wow! :)
És a Google a barátod.

Nincsenek megjegyzések: