Ahogy gondolom már mindenki észrevette kissé megcsappant a blog bejegyzéseinek száma az utóbbi fél évben. Ez persze annak is betudható, hogy mi lettünk lustábbak illetve, hogy már 3 éve itt élünk és nem történnek annyira érdekes dolgok. Azért még nem szüntettük be az írást, mert például most is több témám van, de ne számítsatok akkora forgalomra a jövőben mint az eddig megszokott volt.
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: svájc. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: svájc. Összes bejegyzés megjelenítése
2012-01-12
2011-11-25
Gagyi
A héten a postaládában találtam egy nem mindennapi szórólapot. Egy igazi művházban kipakolós - minden vackot áruló - piacos - minden 500 Ft tipusú vásárrol. Azt hittem ilyesmi csak keletre innen van :) Tudjátok az a fajta, amit otthon a helyi kerületi újsággal dobnak be és az iskolában meg ilyen helyeken tartják 1-2 napig és kb. csak a nyugdíjasok járnak el, hogy új otthonkát meg konyharuhát vegyenek. Nekem ez itt nagyon furcsa, de lehet csak a helyi bevándorló közösség igényli és direkt nekik szervezi valami hasonló bevándorló cég :-)
2011-11-23
Teli alom
Ma egesz nap leragadt a szemem es egyszeruen nem tudok semmire se figyelni. Megallapitottam, hogy az irodaban semmi levego nincs szoval valoszinu ez a fo ok, meg persze a kinti sotetseg. Ami a kod miatt van, igen kod es megint kod es egyfolytaban... borzalmas, de egesz nap nem ugy mint otthon. Megneztem az elorejelzest lasd lent es eleg egyertelmu, hogy ha napot akarunk latni ideje felmenni valamelyik hegyre, de minimum 800m fele!

2011-11-22
Stoppos
Reggel melóba menet, az egyik falu szélén a ködböl kijött egy nő (néni) a kocsi elé, és integett hogy álljak meg (beugrott a tegnap esti McLeod lányai (jujj) ahol volt túszejtés (jujjj-jujjj), menekülés, úton az első autós leintése, segitségkérés) szóval integetett. Megálltam neki, lássuk mi lesz ebből. Valamelyik ékes dialektuson elmondta, hogy a mittoménmelyik faluig szerente menni, ott áll a kocsija, kifogyott a benzin. Mondom OK, elviszem, csak navigáljon, mert ugyan minden nap erre járok, de a falvak neveit és sorrendjét a mai napig nem tudtam megtanulni, csak annyit hogy *****ikon. Beszáll a benzinkannával, és a kultúrális kölünbségek ellenére probáltunk beszélgetni. Elmondta hogy ezen és ezen a szakaszon jajj, nagyon óvatosan menjek, mert ott gyakran van glatt(jég). Egyébként is úgy éreztem hogy túl durván vezetek az izlésének. Innentől kezdve még magamat is megszégyenitő óvatossággal mentem, ne mondhassa hogy "ezek a külföldiek". Megérkezünk a Golfjához, megköszönte és mindenki ment tovább a dolgára. A jegesedő szakaszt meg megjegyezzük.
Ez most olyan volt, mint amikor a játékban segitesz a tanyasi farmernak kinyirni a birkáit tizedelő farkasokat, cserébe elmondja a közelben elrejtett kincs (dungeon) helyét.
Ez most olyan volt, mint amikor a játékban segitesz a tanyasi farmernak kinyirni a birkáit tizedelő farkasokat, cserébe elmondja a közelben elrejtett kincs (dungeon) helyét.
2011-11-06
Liszt
Már múlt héten is láttam, hogy a könyvtár melletti zeneboltban Liszt Ferenc kották és könyvek vannak a kirakatban. Úgy látszik születésének 200 éves évfordulója nem csak nálunk nagy esemény. Mindig nagy öröm, ha valami hasonlót látok itt.
Séta
Tegnap sétáltunk egyet annak örömére, hogy a hetek óta tartó köd után végre kisütött a nap. Ma pedig azt terveztük, hogy elmegyünk Appenzellbe kirándulni. Ebből persze nem lett semmi, mert ugye messze van és olyan jó volt vasárnap sokáig aludni és a tv elött reggelizni :) Azért, hogy enyhítsük lelkiismeret-furdalásunkat felmentünk az erdőbe két órát sétálni. Kicsit messze van tőlünk, de megéri mert csodaszép. A fő poén pedig, hogy felfedeztük, hogy kiépített futópálya is van különböző tréningekkel az erőd közepén! Baromi jó és mint kiderül egy csomó helyen van ilyen megtaláltuk a honlapját is. No igen mi is tél elején találunk ilyesmit. Azért még legalább egyszer felmegyünk és kipróbáljuk :-)
2011-10-31
Halloween
A tavalyi bujkálás után idén már felkészülve vártuk a svájci Halloweent. Nem mintha nagyon izgatna a dolog, csak gondoltuk kipróbáljuk milyen ez a (nekünk kúlturidegen) Halloween. Meg mi leszünk a jófej szomszédok akik adnak csokit. Visszagondolva ez kb annyira értelmes mint galambokat etetni a téren. Egynek adsz és jön ezer másik.
Este 7 körül jött az első - nem sokban reménykedő - csoport. Ugy néz ki, hogy kinyitod az ajtót, ott áll 2-5 gyerek, megkérdezik, hogy Édes vagy Keserű, erre azt mondod, hogy Édes, tolod eléjük a csokit amit megköszönnek (kis sikerélmény nekik) és már mennek is tovább. (Kicsit csalódtam. Azt hittem lesz valami produkció, énekelnek valamit vagy mittomén, mint én anno húsvétkor, de semmi. Fogjuk rá, hogy a boszorkányos jelmezekért járt a csoki.) A sarkon persze leadjak a drótot a haveroknak, igy a következő turnus perceken belül várható. Az este folyamán kb 5x jöttek, és majdnem kifogytunk csokiból. Nem akartuk megudni, hogy mi van ha az ember Keserűt mond. Jövőre veszek valami ronda zombi álarcot és abban fogom köszönteni őket. Aki nem szalad el az kaphat csokit.
Update: Kedd reggel a rádió bemondta, hogy a kantoni rendörségnek 70x kellett kiszállni, ennek a felét olyan esetek tették ki, amikor a fiatalok tojásokat dobáltak házakra, ablakokra, kocsikra. Ez lenne a Keserű?
Este 7 körül jött az első - nem sokban reménykedő - csoport. Ugy néz ki, hogy kinyitod az ajtót, ott áll 2-5 gyerek, megkérdezik, hogy Édes vagy Keserű, erre azt mondod, hogy Édes, tolod eléjük a csokit amit megköszönnek (kis sikerélmény nekik) és már mennek is tovább. (Kicsit csalódtam. Azt hittem lesz valami produkció, énekelnek valamit vagy mittomén, mint én anno húsvétkor, de semmi. Fogjuk rá, hogy a boszorkányos jelmezekért járt a csoki.) A sarkon persze leadjak a drótot a haveroknak, igy a következő turnus perceken belül várható. Az este folyamán kb 5x jöttek, és majdnem kifogytunk csokiból. Nem akartuk megudni, hogy mi van ha az ember Keserűt mond. Jövőre veszek valami ronda zombi álarcot és abban fogom köszönteni őket. Aki nem szalad el az kaphat csokit.
Update: Kedd reggel a rádió bemondta, hogy a kantoni rendörségnek 70x kellett kiszállni, ennek a felét olyan esetek tették ki, amikor a fiatalok tojásokat dobáltak házakra, ablakokra, kocsikra. Ez lenne a Keserű?
2011-10-18
+1 Vicc
Olasz melós odamegy a főnökéhez:
- Főnök úr, tönkrement a talicska. Mikor tolom úgy csinál, hogy nyiiiiik-nyiiiiik-nyiiiiik-nyiiiiik.
- Na, akkor te ki vagy rúgva.
- Miért? Nem tehetek róla, hogy tönkrement!
- De arról igen, hogy nem úgy csinál, hogy nyik-nyik-nyik-nyik-nyik...
- Főnök úr, tönkrement a talicska. Mikor tolom úgy csinál, hogy nyiiiiik-nyiiiiik-nyiiiiik-nyiiiiik.
- Na, akkor te ki vagy rúgva.
- Miért? Nem tehetek róla, hogy tönkrement!
- De arról igen, hogy nem úgy csinál, hogy nyik-nyik-nyik-nyik-nyik...
Viccmesélö Délutan
Milyen a török triatlon:
Ücsörgés a gözfürdöben, papucsban szaladàs kifelé, majd tekerés haza valaki mas biciklijen.
Milyen a török Szerencsekerék:
- Kérek egy "Ü"-t
Bim-bim-bim-bim-bim-bim...
Bemegy a lengyel az aruhazba, kérdi az eladot:
- Nincs butoruk?
- Nekunk itt ciponk nincs, a "nincs butort" a harmadikon talalja.
(na ezt a viccet a nyugatnémetben született török kolléga nem értette)
Turista a svacji faluban:
- Merre van a pralyaudvar?
Nincs valasz. Probalkozik, nemetul, olaszul, franciaul, angolul, de nincs semmi valasz.
Turista elmegy.
Egyik falusi a masiknak:
- Nezd mar mennyi nyelvet beszélt ez az idegen!
- No aztan latod mire ment vele!
Mit mond a berni béka?
Brek-brek.
Mit mond a zürich-i béka?
Brek-brek, oder?
Van még az a vicc is, hogy "a rendör megtanul vizen jarni, nézd a hülye rendör még uszni se tud", csak itt valami helyi politikussal mesélték.
Ücsörgés a gözfürdöben, papucsban szaladàs kifelé, majd tekerés haza valaki mas biciklijen.
Milyen a török Szerencsekerék:
- Kérek egy "Ü"-t
Bim-bim-bim-bim-bim-bim...
Bemegy a lengyel az aruhazba, kérdi az eladot:
- Nincs butoruk?
- Nekunk itt ciponk nincs, a "nincs butort" a harmadikon talalja.
(na ezt a viccet a nyugatnémetben született török kolléga nem értette)
Turista a svacji faluban:
- Merre van a pralyaudvar?
Nincs valasz. Probalkozik, nemetul, olaszul, franciaul, angolul, de nincs semmi valasz.
Turista elmegy.
Egyik falusi a masiknak:
- Nezd mar mennyi nyelvet beszélt ez az idegen!
- No aztan latod mire ment vele!
Mit mond a berni béka?
Brek-brek.
Mit mond a zürich-i béka?
Brek-brek, oder?
Van még az a vicc is, hogy "a rendör megtanul vizen jarni, nézd a hülye rendör még uszni se tud", csak itt valami helyi politikussal mesélték.
2011-10-08
Mezítláb
Nem tudom ez valami trend itt? Igen jól látjátok ez egy mezítlábas csaj a vonaton! Bár lehet csak Új-Zéland-ról jött, mert hallottam hogy ott ez szokás, de azért ezt nem hinném. Mindezt pénteken sikerült megörökítenem, amikor is kb 6 fok volt és esett. Gratulálok a hölgyeménynek! Bezzeg neki biztos nincs veseköve.... Amúgy már nyáron is láttunk fiatalokat mezitláb, de az inkább nézett ki úgy mintha egy fesztiválról jönnének, meg mégis meleg volt. Na de ilyenkor! Bár lehet, csak sportoló aki valamilyen szuperexpedicióra készül és így tréningezi magát....
2011-10-06
IKEA x.0
Ket hete felkerekedtünk megint es vettünk egy új matracot + ágyracsot magunknak. Az ok eleg egyszeru - fajt a hátam a regin. Mert ugye 2,5 éve mikor vettük a "jo lesz a legolcsóbb ugyis csak par évig leszünk" mottó vezérelt :( Lenyeg, hogy ezt is letudtuk es reméljük ez volt az utolsó IKEA-s vasarlasunk, mert szegény Gabornak ráment fel napja a szerelesre. Igy néztünk ki hazafele, en a hátsó ülésre szorultam :-) Nosztalgikus, mint mikor legelső nap bevasaroltunk, hogy legyen min aludni :-)
2011-10-03
Köd
2011-09-06
Sväjci Nämet
Aki a svajci németet szépnek tartja az most fetrenghet a gyönyörüségben. Aki nem az szólhatna nekik, hogy nem kéne eröltetni az éneklést a világ egyik legizébb nyelvén. Lentebb van a dalszöveg eredeti nyelven. Olvasni is gyönyörű. Gszi.
Där Sohn vom Pfarrär
David's Vattär isch Pfarrär gsi
bi dä Hüüsbsüäch isch där David öi därbii
wänn d'Eltru heint afah debattiäru
het är mär gseit chumm wiär geh ga spaziäru
und wiär sii äbrüf an u Waldrand
und ich ha schiini Öigä gseh
nur där Herrgott weiss was dä isch gscheh
Där einzigä wa mich het chännu beriäru
isch där Sohn vom ä Pfarrär gsi
Där einzigä wa mich het chännu värfiäru
isch där Sohn vom ä Pfarrär gsi
är is gsi - so is gsi
Immär brav sii isch nit eifach z'macha
ich ha mär Miä gä ich ha's probiärt
und är verzellt mär himmlischi Sachä
so schön wiän i's no niä ha keert
nimmt mich in u Arm het afah küssu
fregt mi willt sus hiitu m'abund wissu
Där einzigä wa mich het chännu beriäru
isch där Sohn vom ä Pfarrär gsi
Där einzigä wa mich het chännu värfiärä
isch där Sohn vom ä Pfarrär gsi
är is gsi - so is gsi
Oh där Blick in schiini Öigä
wiän i där no vor mär gseh
är stiehlt mär Kiss wan i gäru ha gä
nimmt schich Ziit fär Ziit z'gwinnu
seit mär är sii fär ewig miinä
wiär chännä zämu no so vill lehru
wänn'd di värliäbsch chasch dich nit wehre u
Där einzigä wa mich het chännu beriäru
isch där Sohn vom ä Pfarrär gsi
Där einzigä wa mich het chännu värfiäru
isch där Sohn vom ä Pfarrär gsi
är is gsi - so is gsi
Där Sohn vom Pfarrär
David's Vattär isch Pfarrär gsi
bi dä Hüüsbsüäch isch där David öi därbii
wänn d'Eltru heint afah debattiäru
het är mär gseit chumm wiär geh ga spaziäru
und wiär sii äbrüf an u Waldrand
und ich ha schiini Öigä gseh
nur där Herrgott weiss was dä isch gscheh
Där einzigä wa mich het chännu beriäru
isch där Sohn vom ä Pfarrär gsi
Där einzigä wa mich het chännu värfiäru
isch där Sohn vom ä Pfarrär gsi
är is gsi - so is gsi
Immär brav sii isch nit eifach z'macha
ich ha mär Miä gä ich ha's probiärt
und är verzellt mär himmlischi Sachä
so schön wiän i's no niä ha keert
nimmt mich in u Arm het afah küssu
fregt mi willt sus hiitu m'abund wissu
Där einzigä wa mich het chännu beriäru
isch där Sohn vom ä Pfarrär gsi
Där einzigä wa mich het chännu värfiärä
isch där Sohn vom ä Pfarrär gsi
är is gsi - so is gsi
Oh där Blick in schiini Öigä
wiän i där no vor mär gseh
är stiehlt mär Kiss wan i gäru ha gä
nimmt schich Ziit fär Ziit z'gwinnu
seit mär är sii fär ewig miinä
wiär chännä zämu no so vill lehru
wänn'd di värliäbsch chasch dich nit wehre u
Där einzigä wa mich het chännu beriäru
isch där Sohn vom ä Pfarrär gsi
Där einzigä wa mich het chännu värfiäru
isch där Sohn vom ä Pfarrär gsi
är is gsi - so is gsi
2011-08-29
2011-08-28
3 év
Ma pontosan három éve érkeztünk meg Svájcba. Leszálltunk a gépről két bőrönddel és elindultunk átvenni a lakást Kreuzlingenbe. Hihetetlen! Aztán egy kör IKEA-s vásárlás után dobozokkal körbevéve aludtunk a nappaliban a matracon. Olyan rég volt, hogy igaz se volt!
2011-08-20
Hurkli
- Jajj, kötöttem a gatyamadzagomra egy csomót, de most meg nem tudom kikötni, nagyon szoros ez a hurkli rajta!
- Hurkli... neked is megy már ez a svájci német!
- Hurkli... neked is megy már ez a svájci német!
2011-08-13
Rigi
Ma a jó idő örömére elmentünk Luzern mellé a Rigi-re. Már jó ideje tervezzük, mert csodás a panoráma a hegyről a Vierwaldstattersee-re és a hely igazi túrista paradicsom. Kiépített utak, vendéglők mindenütt. Mi felvonóval mentünk fel Kaltbad-ig onnan pedig a csúcsra és vissza, de lehet vonattal is menni végig.



Mondjuk az egész belefért kb 4 órába ebéddel mindennel, szóval eléggé light-osra sikerült, de azért jó volt. Az út maga végig panoráma nem győztünk benne gyönyörködni. Majd ha jön hozzánk valaki elmehetünk együtt ide, mert közel van és nagyon szép.
2011-08-04
Sion - Zermatt
Itt három napos hétvége volt az Augusztus 1-e ünnepnap miatt (nekik ez olyan mint nálunk a 20-a), így elhatároztuk, hogy elmegyünk a hegyekbe. Pontosabban Zermatt-ba a Matterhorn-hoz, hogy megnézzük milyen is élőben az a Toblerone hegy :-) Nem bántuk meg annyi biztos és ráadásul csodálatos időnk is volt a két hét eső és hideg után. Odafelé megálltunk Sion-ban, ami Valais kanton fővárosa. A város két kisebb domb köré épült a völgyben, az egyiken egy bazilika van a másikon pedig egy erőd. A környező hegyoldalak meg telis tele teraszosan ültetett szőllősökkel.

Maga a régi óváros nem nagy, de nagyon hangulatos kicsit inkább franciás mint olaszos házaival. Ez szinte teljesen franciaául beszélő rész, ami furcsa volt nekem elsőre, mert igaz hogy közel vagyunk a genfi tóhoz de mégis már a hegyek között. Mindenesetre a franciás hangulatot ott is megéreztük, hogy 3 után már nehezen találtunk éttermet nyitott konyhával. Úgy látszik ezek csak isznak (teli van helyi borozókkal a hely) és nem érdekli őket még a túristákon szerzett haszon sem.

Aztán Zermatt felé vettük az irányt illetve csak Tasch-ig ami az utolsó falu, ahol le lehet rakni a kocsit. Innen ugyanis automentes övezet és kisvonattal lehet felmenni Zermatt-ba. Ez a falu már igazi turista paradicsom, szerintem itt nincs is igazi "helyi lakos" csak szállodák és éttermek és kiadó nyaralók. Miután átvettük a szállást (ami egyébként nagyon jó volt) elmentünk vacsorázni a falu főutcájára, ahol zajlott az élet. Itt aztán tényleg minden féle embert látni az unatkozó milliomostól a japán turistán át a síőrültekig mindent. Másnap aztán felmentünk a 3100-as Gorgernat csúcsra a helyi fogaskeresűvel. Pazar volt a kilátás, végig gyönyörű időnk volt és ahogy jósolták reggel tisztább, így mi többször is láttuk a Matterhornt felhők nélkül. Egyébként körben végig 4000-es hegyek és glecserek mindenütt, a képek szerintem magukért beszélnek. A csúcsról lementünk Riffelalp-ig ahol megebédeltünk (itt még a pizza is Matterhorn formájú volt). Innen még átmentünk Sunnege-ig útközben megnéztünk pár tavat aztán lejöttünk a felvonoval. Mondanom se kell, hogy kellemesen elfáradtunk, de megérte és szívesen visszamennénk, mert gyönyörű hely. Hazafelé még azért akadt egy "kis" kaland, mert hogy nem az autópályán mentünk Bern felé ahogy jöttünk, hanem a hegyeken át Luzern-nek. Gondoltuk, hogy a hágó szerpentines lesz, de hogy ilyen szörnyen arra nem számítottunk. Már az is furcsa volt, hogy a GPS fel akart rakni minket autóstúl a vonatra, de gondoltuk csak rövidít. Hát igen tényleg rövidített, nem véletlen van ezen az úton két helyen is lehetőség vonattal tovább menni. Konkrétan halálfélelmem volt lefelé az úton (keskeny korlát nélkül), pedig nem is én vezettem. Lehet, hogy gyönyörű ez a Furka hágó, de szerintem iszonyat veszélyes, főleg a sok biciklissel meg motorossal.


2011-07-29
Július
Júliusban történtek még velünk említésre érdemes dolgok, csak eddig nem volt időnk megírni. Például az, hogy vettünk Gábornak is egy új biciklit (nekem még korábban) és elmentünk a környéken tekerni. Sajnos itt elég rossz idő volt, de azért remélem lesz még alkalmunk máskor is elmenni. Aztán beiratkoztam a helyi könyvtárba egyrészt azért, hogy némi német tudást erőltessek magamba a nyári szünet alatt is, másrészt mert ki lehet heti 5 filmet kölcsönözni :-)
Végül pedig elbúcsúztattuk Erika barátnőmet is, aki egy év bébiszityó után hazaköltözött. Sajnos ő a harmadik barátunk aki hazatért mióta mi itt élünk :-(
2011-07-24
Mozi
Ma este moziban voltunk és megnéztük a Larry Crown-t. Eddig sose voltunk még itt moziban, mivel az én németemmel úgy voltam vele, hogy úgyse értem, másrészt svájcban mindig később jönnek be az új filmek. A mozi egyébként nagyon jól nézett ki és találtunk pár éttermet is mellette amit majd kipróbálunk legközelebb. A fő poén azonban a film közepén következett, amikor is snitt, fények fel és ennyi. Néztünk nagy szemekkel, hogy akkor most mi van, visszamentünk a középkorba és elszakadt a film? De persze nem, csupán itt így szokás pisi-kaja szünet vagy mi fene... na neee. Hihetetlen! Még egy 3 órás filmnél meg is értem, de egy 1,5-2 órásnál? No hát tartogat még meglepetéseket nekünk ez az ország :-)
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)