A következő címkéjű bejegyzések mutatása: ügyintézés. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: ügyintézés. Összes bejegyzés megjelenítése

2012-01-12

Utlevél

A karácsonyi hazaút alkalmával megejtettem egy útlevél cserét, mert lejárt volna áprilisban és addig lehet nem megyünk haza (legalább is csak ezért nem). Már novemberben érdeklődtem otthon és abban a tudatban éltem, hogy megcsináltatom és kérhetem azt hogy küldjék ki postán amit gondoltam anyu majd továbbküld és kész.
Ehhez képest nem volt ilyen egyszerű a dolog. Persze kérdés, hogy akkor volt hülye az ügyintéző vagy most vagy esetleg mindkét alkalommal... ki tudja, szimplán lehet csak ők se tudják. Ugyanis, ha azt kérem hogy postázzák ki akkor közben nem lehet a régi utlevelem is érvényes, mert ugye kettő egyszerre nem lehet. Akkor marad a személyes átvétel (ugye személyes tehát nem lehet meghatalmazás se), no az meg azért bajos mert a sürgösségi utlevél is 8 munkanap. Ezt én se értem én úgy tudtam van valami 1-2 nap is, de mindegy. A 8 nap meg sehogy se akart beleférni az ünnepek alatt vagy legalább is elég necces volt, mondom én ebben nem bízok ezt felejtsük el. Jó akkor esetleg a magyar követségre elküldenék és ott átvehetem? Persze, de ott is csak személyesen ami ugye 1 nap szabi utazás Bernbe, no azt már nem. Szóval a végén mardt a postázzák haza verzió és akkor már tök mindegy, hogy 8 nap vagy 30 nem fizetek ezért többet marad a 30 nap.
Régit kilyukasztották aztán jött az izgulás, hogy nem lesz-e gond a határon... gondoltam még sose igazoltattak kocsival, majd csak megoldjuk. Erre persze mi a történet vége? Péntek reggel jön a postás és kihozza az utlevelem 6 munkanap alatt a 30-as áráért. Igy lett a horror bürokráciás sztorimbol happy end :-) Aztán persze több embertől hallottam, hogy meg van 2-3 nap alatt a sima is szóval a 6 nap biztos csak az ünnep miatt volt.

2011-11-30

DVD szivás

Mióta kijöttünk oda ahol még a kolbász is keritésből van, leszoktam a warezolásról. Ha érdekel egy játék akkor megvszem és anyagilag is támogatom a többi fejlesztőt. Idaig nem volt gond, több játékot is vettem XBox-ra (GTA4, OFP, Just Cause2, Red Dead Redemption) és mindegyikkel angolul játszottam. A szinkornos kiadásokat rühellem. Aztán a Deus Ex volt az első játék ami csak németül volt hajlandó megszólalni. Elsőre azt hittem, hogy át lehet állitani, de nem lehetett. Helyhiány maitt nem teszik rá az összes nyelvet a korongra.

Egyrészt szerencsések a németknek, hogy a saját nyelvükön beszél a játék, másrészt továbbra is rühellem a szinkronokat. A németet konkrétan azért, mert túlzásba viszik a magázódást. Képzeljük el egy véres akciófilm utólsó jelenetét, amikor a végletekig fokozódik az izgalom. A főhőst csapdába ejtik, a főgonosz kiborg meg elkezdi kergetni, hogy most nagyon kinyirja és közben ilyet szól: "Sie haben keine Chance Jensen!"... nem azt, hogy most "Megdöglesz te szemét!" hanem azt hogy "Önnek nincsen semmi esélye Jensen!"... uhh...
Vagy amikor zuhan a helikopter és van még egy(fél) másodperc a becsapódásig, és akkor a pilóta hátraszól az utasnak "Springen Sie jetzt Jensen!", nem annyit hogy "Jump!" vagy valami hasonló... ilyet szól hogy "Spingen Sie..." ... mire kimondja lezuhannak mindketten.

Na mindegy, puggoftam ezen eleget, azért végigjátszottam a Deus Ex-et németül. Aztán tegnap megvettem a Skyrim-et. Rá volt irva, hogy "Komplett in Deutsch" de akkor ez most "Deutsch only" vagy "Deutsch mint extra?". Vállaltam a rizikót, megvettem (75 CHF csinggg, neten 89 lenne, örültem, hogy jujj de olcsón vettem), és úgy okoskodtam, hogy mielött otthon kibontanám, rákeresek a neten. Ha ott azt irjak, hogy nem lehet állitani a nyelvet, akkor originálcsomagolásban visszacserlétetem. Rákerestem. Neten azt irták menni fog a német verzió is angolul (konzol lokációbeállitás - logikus). Kibontottam. Kipróbáltam. Nem ment angolul. 2 óra szenvedés, neten turkálás után feladtam. A "Start Drücken" felirat kiboritott.

Neten találtam egy überolcsó garázscéget, amelyik a melóhelytől fél órára van kocsival (értsd, két kantonnal odébb, igaz autópályán), és akiknek van "UK Edition". És a legjobb hogy olcsóbb is mint a német verzió: csak 68 CHF. Másnap korábban leléptem (felmondási idő előnyei ugye), szivtam a Zürich környéki dugókban de megvettem. A bolt amúgy érdekes volt, kb a Mistral emlékeit idézte (mondom, amolyan "okos" garázscég), és még a vártnál is olcsóbb volt. PC játéknak volt felcimkézve a csomag, igy csak 58 CHF. Csiinggg. Otthon kipróbáltam, angol, megnyugvás, béke, öröm.

Feltettem ricardo-ra a német verziót, ma este licit nélkül elivtték 50-ért. A történet végére lett egy angol kiadásom, szivtam vele, de anyagilag majdnem ugyanott voltam mint a legelején. 80 CHF az kb 20k HUF. Aki megvette a hasznát cuccot a 50-ert, szintén örülhetett, ha a bolti árakra gondolok.

Este megnéztem a magyar odalakon 12-13k HUF, új, bontatlan, ropogós. Pafff... Asszem ezentúl magyarból fogom imporálni a jatékokat.

Egyébként ez volt az 555. post!

2010-10-29

Kocsiszerviz (nemtudomhànyadik)

Kocsi ismét szervizben, két érdekesség:

1) Ez egy Volvo+Hyundai kereskedés egyben, de ennek idaig nem sok szerepe volt. Kértem csereautot és furcsa volt, hogy elkérték a jogsimat, hogy lemàsolhassàk. Ilyen mintha nem lett volna a multkor, de biztos vàltoznak a processeik, ök is csak egy multi, miért is ne (egyébkét ez talàn kapcsolodik a màsodik ponthoz is, de arrol késöbb).
Aztàn adtak egy Hyundai i20-at csereautonak. Uhh+Hmm. Volvo szervizben idaig mindig Volvo cserautot kaptam. Plussz nekem a Hyundai Getz utodjaval szemben vegyes érzéseim vannak miota Izlandon az volt a bérauto. Meg ez itt mégis csak egy Volvo kereskedés! Hovà fajul a vilàg? Màrkahüség mifene? A BMW/Merci szervizben meg Dacia Logant adnak? Hàt szépen nézünk ki kérem... Udvariasan szova is tettem, mire keritettek egy V70-est, 2.4D-t. Hoho! Vigyazni kell ezekkel. Profitorientaltak lettek.
Viccet félretéve (+ még mielött Lajos beirna, hogy mekkora sznob lettem) nem lettem sznob, de az ilyen szervizes csereautok jelentik az egyetlen lehetöséget, hogy uj autokat kiprobaljak, akkor meg miért ne vàlogassak. Lajos is ezt tenné :) Meg tudom, kinaiasodik a Volvo :)

2) A màsik érdekesség hogy kikerült egy tàbla, hogy joguk van "visszatartani" a kocsit, és alkatrészek / javitas "csak készpénz ellenében" (lehet kàrtya is, de azonnal = no pénz, no kocsi). Huha! Ez is ujdonsàg. Idaig minidg azon csodàlkoztam, hogy utolag küldik a szàmlat, néha minden alàiras nélkül, az ügyfél meg becsszó fizet. Mikor rakérdeztem, mondja a szervizes ficko, hogy nyugi, az csak "uj ügyfelekre" vonatkozik, akik "még soha nem voltak itt". Ja, mondom, akkor OK. Szegényeket biztos megcsapta a kelet szele. Màr Svàjc se a régi ;)

2010-04-26

Bürokrácia

Bürokráciával kapcsolatos hőzöngés következik.
A költözés után azt hittem simán elintéztünk mindent. Lakásátvétel után bementem az Einwohnerkontrolle-ba (kb. helyi önkormányzat) bejelentkezni. Anikó nem tudott jönni, mert dolgozott, de sebaj, korábban megérdeklődtem telefonon, hogy helyette is elintézhettem a dolgot. Furcsa volt, de a svájci bürokrácia csodás. Szóval bejelentettem magamat, meg őt is, leadtam mindenféle papírt, lakás bérleti szerződés, útlevelek, betegbiztosítás, és arról is, hogy házasok vagyunk. Két apróbb baki volt: Az egyik az volt, hogy mikor bemondtam hogy én hol dolgozok, akkor azt megtalálták a neten (utcanevet elfelejtettem, cégnév alapján rákerestek), viszont Anikó munkahelyénél ez nem ment nekik. Cégnevet bemondtam, de nem találták meg hozzá a címet. A másik gond az volt, hogy én bejelenthettem Anikót, viszont ragaszkodtak hozzá, hogy személyesen írja alá a papírokat. Hét ezt telefonon elfelejtették mondani, de semmi gond, Anikó egyik reggel bement, aláírta a papírokat, és ennyi. Pár napra rá jött a levél, hogy a munkahelyét még mindig nem találják, de pótoltuk a hiányosságot, valószínűleg átment a hivatalon is, mert a köv. fizuját már az új kantoni adó szerint kapta, ergo az új adóhivatal közölte a háttérben a munkahelyével az új adóbesorolást.
Tegnap jött egy másik levél valamilyen a központi Security hivatalból, hogy Anikó igazolja, hogy rendelkezik olyan anyagi háttérrel amiből fenntarthatja magát, vagy ha van valaki aki anyagilag támogatja akkor az igazolja, hogy felelősséget vállal érte 30k CHF értékben.
Nem megyek bele a részletekbe, de ebből az jön le, hogy valahol elkallódott, az hogy házasok vagyunk, és az is, hogy van munkahelye. Szóval most megint nekem kell magyarázkodni, telefonálni és leveleket írni, mert valaki valahol szarik gondolkodni. Köszönjük.

2009-12-07

Kocsi vizsgáztatás

Múlt hétfőn volt a kocsi szervizben, hogy elintézzem a vizsgán kifogásolt dolgokat. Volt 4 féktárcsa csere, kézifék beállítás, porszívózás és a jó hír, hogy beszerzik a felnikhez a garanciapapírt. Végén rákérdeztem, hogy mennyibe fog fájni mindez, hát kb. 900 CHF amiért már kicsit szívtam a fogamat.

Azóta eltelt egy hét. Ma reggel bementem az irodába, de minden hely foglalt volt, így ma is kényszer home office lett a dologból. Hazafelé még beugrottam a Szerízbe, mert telefonáltak hogy megjött a felnis papír, majd felhívtam a vizsgahelyet, hogy mikor mehetnék legközelebb. Mondják, hogy Dec 28.-ra vagyok beírva, én meg kérdem, hogy lehetne-e ezen a héten, vagy a következőn. Végül ma délutánban 14 órában megegyeztünk. Hmm, ez aztán gyorsan ment. Délig megírtam még egy doksit (ja, ma volt az uccsó "effektív" munkanapom, de erről máskor) aztán elmentem megint vizsgáztatni. A mostani fickó rendes volt, mikor mondtam neki, hogy ez a második Termin, akkor már csak azokat a dolgokat nézte át amiket a múltkor kifogásoltak. Amúgy nem voltak sokan.Aztán még segített egy kicsit, kitöltött egy adatlapot a felniről, amivel át kellett menni az irodába, ahol a pultnál nyomtattak egy új forgalmit. Ebbe már bele van vezetve, hogy milyen "nem gyári" felnivel jogosult a kocsi közlekedni. Ez komoly, nem lehet csak úgy akármilyen felnivel furikázni. Várakozás közben nézegettem ezt az adatlapot, és olyanok vannak rajta, hogy ha spéci féktárcsát teszek fel, vagy "aerodinamikai módosító elemeket" szerelek a kocsira, akkor azt szemre kéne vételeztetni, meg át kéne vezettetni. Na, nem mintha a "szereljünk neon zöld kötényt/szoknyát meg bazinagy spoilert a kocsira" az világom lenne, de azért ezt jó lesz észben tartani, hátha egyszer megőrülök, és tuningolásra adom a fejem.

2009-12-06

Jogsi 2.

Szerda reggel leadtuk Anikó jogsijához a papírokat, azt mondták 2-3 nap lesz, és szombat reggelre meghozta a Posta. Repül az idő.

2009-11-24

Kocsi vizsgaztatas

A kocsi ma megbukott a muszaki vizsgan. Na jo, hivatalosan csak "talaltak par dolgot, amit meg kell csinaltatni, es utana kerhetek uj idopontot", de ez magyarul azt jeletni, hogy bukta. Van meg par honapom elintezni a dolgokat, de jo lenne meg iden tulleni rajtuk. Itt a hibalista:
- a kezifek emelesi magassaga tul nagy
- elso fektarcsakat cserelni kell, minimum 25 (millimeter gondolom) kell hogy legyen, nekem 24.7 a jobb es 24.7 a bal, percizek annyi szent, (a jo hir hogy legalabb szimmetrikusan kopnak)
- a teli gumik nem gyari felniken vannak, hanem külön alufelniken. na, ez igy nem helyes, eredeti volvo felniken kene lenniuk, vagy ha nem azokon vannak, hanem csak ugy veszek felniket, akkor ket dolog kellene meg plusszban: 1) igazolas arrol, hogy passzolnak a kocsi tipusahoz 2) gyartoi garanciapapir vagy micsoda (Herstellergarantie) Nekem egyik sincs. A kocsihoz anno "csak" kaptam extrakent a plussz felniket, én meg naivan azt hittem milyen jo, elég ha "csak" hasznalom oket. Papir nem votl roluk, szamla sincs, garancia, ha meg volt is rajuk valaha, szerintem mar reg lejart. most vagy kell szereznem garancias papiros felniket, vagy a Volvo felnikrol, amin most a nyari gumik vannak, le kell varazsolni a nyari gumikat, es felrakatni helyettuk a telieket
- a hatso fektarcsak sem okésak, azt irjak, hogy "Bremsscheiben hinten bei Untermass erzetzen" ami Babelfish szerint "with undersize replace". Lehet hogy titokban utcai gyorsulasi versenyekre jarok.

2009-10-29

Meghívó Vizsgára

Jött egy levél, amiben a helyi közlek. hivatal megkér, hogy fáradjak be hozzájuk megvizsgáltatni a kocsit. Einladung zur Fahrzeugprüfung. Ez kb. olyan mint a műszaki. Fogalmam sem volt mikor kéne menni, de a nagy testvér észben tartja helyettem is és most meg vagyok hívva. Nem beidézve, felszólítva vagy értesítve, hanem meghívva. 10 év komenizmus és 20 év kapitalizmus után ez nekem nagyon furcsa.
Egy hónap múlva esedékes szóval már nem halogathatom sokáig a kerékcserét...

2009-09-22

Rendszámcsere

Tegnap telefonáltam a biztosítónak, hogy küldjék át a igazolást a Strassenverkehrsamt-ba, ma délután pedig elmentem megújítani a forgalmit. Egy ember volt előttem a sorban, az ügyintéző pedig átváltott Hochdeutschra a kedvemért. Megkérdezte, hogy hosszú vagy magas rendszámot szeretnék, majd elém tolt egy kosarat, tele kis fekete műanyag hengerekkel, olyanokkal amikben anno a tekercses filmet tárolták. Így vakon választhattam egy random rendszámot, kinyomtatta az új forgalmit, kezembe nyomta az új rendszámot és ezzel végeztünk is. Fizetni valamiért nem kellett. Kikocogtam a kocsihoz, régi rendszám kipattint, új bepattint, régit bedob a dobozba, és máris 6 számjegyes rendszámom lett a régi 4 helyett. :) :(
Ez gyorsan ment.

2009-08-28

Elemcsere

Elemcsere témában tovább kutattam, az alábbi lehetőségek voltak:
- központi szervizbe beküldős, 2 hetes várakozási idővel
- luxusórásnál 1 órás elemcsere inkluzíve belső tisztogatás, tömítéscsere - félek kerülne annyiba mint maga az óra
- gagyiórásnál 10 CHF-ért elemcsere 5 perc alatt, cserébe a a gyári vízállóságot nem garantálja
A megrendelést az utolsó nyerte.

2009-08-22

Óra elem nékül

Van egy Casio karórám és kimerülőben van benne az elem. Cserélni kéne, amivel odahaza nem volt gondom soha, Doxaföldön viszont más a helyzet. Itt voltam 2 plázában, Zürichben meg Bernben (Glatt + Westside), és úgy látszik itt kétféle órabolt van. Az egyikben Swatch-ot meg Swiss Mitary-t árulnak, a másikban meg 1000 CHF-től kezdődnek az órák. Kérdeztem a Mister Minit-ben is, ahol árulnak ugyan elemet, csak az óra hátulját nem tudják levarázsolni, mert valami spéci "6 pontos nyitó" kell hozzá. A Coop melletti egyik boltban viszont tutira láttam Casio órákat. Ma voltam ott is, de elemcserével nem foglalkoznak, viszont szívesen beküldik cserére, ami 2 hét. Huhh, azt inkább nem. Erre javasolták, hogy nézzek körül a főutcában, ott vannak órások. Főutcát végigjártam, van 3 órás az exkluzívabb fajtából. Szerintem hülyén néznének rám, ha a beállítanék a Beritlingek, Omegák meg IWC-k közé, hogy, csókolom, van nekem ez az lenézett japán tömegtermékem, cseréljenek benne elemet. Anikó szerint ez nem ciki. Gondolom ő egy Trabival is bemenne a Bentley szalonba, hogy futózzák neki a gumikat, még talán egy kis borravalót is csúsztatna mellé.

2009-08-14

Volvo Service

A kocsinak közeledett a 140 ezres szerviz, de mivel mostanában nem megyünk haza kocsival, ezért inkább elvittem itt kint szervizbe, oda ahol a múltkor a váltót is megcsinálták. Ebben azért az is közrejátszott, hogy az itteniek nem mondtak durván többet mint az otthoniak. Persze Svájcban vagyunk és drágábbak, de ha a hazautat is beleszámítom akkor vállalható volt a különbözet. Reggel 7-re odamentem, és délután 3-ra mehettem érte. Kicsit lassúak voltak az otthoniakhoz képest, de ugye az ebédidő itt szent dolog. Meglepetésként kaptam egy év ingyen európai Volvo Assistance-ot csak mert pontosan betartottam az átvizsgálási periódust. Nem volt gond, hogy az előző szervizt odahaza intéztem, az ügyintézés pedig megint csak abból állt, hogy leadtam a kulcsot, majd felvettem a kulcsot. Nem került elő egy igazolvány se, aláírni se kellett semmit és a fizetés is utólag lesz, majd ha postán kiküldik a csekket. Ez az egész még kicsit mindig felfoghatatlan nekem. Azért persze elégedett ügyfél vagyok.

2009-07-16

Jogsi

Mielőtt kijöttem megújítottam otthon a jogsimat, de egy év után le kell cserélni kintire. Bizony, már lassan egy éve... Múlt hét pénteken bementem a Strassenverkehrsamt-ba, ami kb. amolyan helyi közlekedésügyi hivatal. Előtte voltam szemvizsgálaton. Német kollégák szemorvoshoz mentek, de a papíron az állt, hogy jó a CH Optikus aláírása is, így ebédidőben bementem egy helyi "Ofotértbe" (Vislab) ahol 15 CHF-ért 5 perc alatt elintézték a dolgot. Strassenverkehrsamt-ban papír + fénykép + magyar jogsi leadás, és két nappal később a postaládában figyelt a svájci jogsi. Volt mellette egy csekk 140 CHF-ról, ami kicsit mellbevágott, mert kb 60-ra számítottam, de arra még rájött 80 CHF ügyintézés. Sebaj, kezdem szokni, hogy ez egy drága ország.

2009-07-08

Telefon

Beruháztunk Anikónak egy telefonba, lecserélve az MBudgetes megoldást. Az új telefon egy iPhone 3GS lett, amit még Júni 17-én rendeltünk meg, pár nappal a premier előtt. Engem nem hatott meg az iPhone, a premier dolog is csak azért érdekes mert 1) nem tudtuk hogy akkor van 2) emiatt csak várólistára kerültünk, a premier napjára kapott készletet ugyanis már lefoglalták jóval előttünk. A mienkét Júni végére ígérték - hát, ma hívtak, hogy átvehetem. Holnapig fenntartják. Remek, mázli hogy itthon vagyok. Volt még egy gond: mikor megrendeltem a telefont, és áthozattam Anikó régi MBudget számát a Swisscomhoz, akkor úgy intéztem, hogy a legkevesebb zsozsóért elvihessük a telcsit, cserebe a legnagyobb havidíjért. Közben meggondoltuk magunkat, legyen nagyobb a kezdőösszeg, cserebe alacsonyabb a havidíj. Mivel a Swisscom még a Matávnál is nácibb cég nem hittem benne, hogy sikerül 3 hét távlatában módosítani a szerződést és a csomagot, pláne kisebbre váltani, de sikerült. Az ügyintéző betelefonált a központba, ahol jóváhagyták a dolgot, majd nekiállt a rendszerben is rögzíteni a dolgokat. Azaz csak áll volna, mert a rendszer nem működött. Elnézést kért, felírta a dolgokat egy PostIt-ra és felragasztotta a monitorra, hogy majd később elintézi. Bazz, ha ezt a CRMes kollégák látnák! Fizettem, távoztam, és úgy voltam vele, hogy ha a cetlis dolog mégsem működne, akkor még mindig ott a számla a kezemben. Egyébként az is kiderült, hogy a Swisscom szerint német állampolgár vagyok, amit nem tudom honnan szedtek. Sebaj, most az a lényeg, hogy az iTunes installálva van és megvan a kütyü is, originál bontatlan dobozban. Este lesz egy kis meglepetés a munkában megfáradt feleségemnek. :)

2009-07-07

Fogorvos sztori

Ezt a post nem lesz szórakoztató. Odahaza volt egy fogorvosom 15 éven át, félévente felkerestem, félévente fúrt egyet, aztán egyszer csak úgy gondoltam, hogy ez így nem lesz jó. Onnantól kezdve vettem drága fogkrémet (elmex) meg szájvizet is hozzá, naponta 3x mostam fogat, és csak vizet ittam. Sajna az édesség meg a nass az megmaradt. Az elmúlt 3-4 évben félévente a csak kontroll volt, meg fogkőleszedés, de lyukat nem talált. Megtörtént a csoda, mint a reklámban: jók a fogaid Laci! Így ment ez, aztán mielőtt kijöttem Svájcba ismét felkerestem, akkor betömött egy lyukat, és végül így jöttem ki. Gondoltam, ha valami gondom van akkor majd hazaugrok, elvégre azt hallottam, hogy idekint drágák a fogorvosok. Májusban az egyik fogammal gond volt. 11 éve volt gyökérkezelve a fenti doki által, és azt vettem észre, hogy a gyökércsúcsnál megjelent egy kis pupli, ami kicsit érzékeny. 2 nap múlva lejjebb ment, fájdalmaim sem voltak, de mivel nem múlt el teljesen, és később mintha kis genny is jött volna belőle ezért felkerestem egy helyi fogorvost, mert még Izland előtt szerettem volna elintézni a dolgot. Az itteni doki csinált pár röntgenfelvételt, majd elmondta, hogy szerinte van 10 lyukas fogam, amiket kedvezménnyel 2200 CHF lesz betömni. Az hittem kiesek a székből. Most vagy az otthoni fogorvosom volt kókler, vagy az itteni értelmezi másként a dolgokat, vagy 8 hónap alatt lett hirtelen 10 lyukas fogam. Hoppá. Jók a fogaid Laciból, szarok a fogaid Laci lettem egy pillanat alatt. Egyébként meg sok a fogkövem is, menjek el egy dentálhigénistához, a gyökrkezelt foggal kapcsolatban pedig javasolt egy német sájsebészt mert ide gyökércsúcsrezekció kell, amihez meg szájsebész kell. Először elküldött a saját dentálhigénistájához, aki szerint brutális fogköveim voltak, és visszahívott még egy alakomra, mert egy alatt nem tudta az összes fogkövet eltávolítani. Röntgennel és fogkőeltávolítással idáig 400 CHF, plusz még lenne a 10 tömés, de ott kikérem még egy harmadik orvos véleményét is. A reszekcióhoz ajánlott egy német szájsebészt, mert azok olcsóbbak. Tegnap elmentem hozzá, csinált egy körpanorámás röntgent és konzultáltam vele. Volt korrekt felvilágosítás. Idáig nekem fogorvos mindig csak annyit mondott, hogy most akkor "fúr", vagy "gyökeret kezel", itt viszont a teljes beavatkozásról és az összes lehetséges komplikációról tájékoztattak. Hát mit mondjak, nem lettem boldogabb tőle, a tudatlanság áldás. Ma megvolt a beavatkozás. Úgy adta be az injekciót, hogy nem éreztem belőle semmit, aztán jött a műtét. Utána összevarrt, majd csinált egy kontroll röntgent. Sajna a kontroll nem lett jó, a fognak két gyökere van, és az legelső felvételen a kettő pont takarta egymást, amikor meg befúrt, akkor ez első után csak csontot látott, ezért nem ment tovább, viszont a kontrollröntgen megmutatta a másikat is. Gyorsan újabb érzéstelenítés, gyorsan vissza a műtőbe, és kiszedte azt is. Reméltem, hogy nincs harmadik gyökere. Nem volt. Kaptam 4 féle gyógyszert, reménykedek a komplikációmentes gyógyulásban és ha minden jól megy akkor köv. héten megyek vissza kontrollra és varratkiszedésre. Most itthon vagyok, jegelem az arcom, és örülök, hogy legalább Bernbe nem kell mennem. Kaptam 4 nap szabit, a számla meg később jön.

2009-04-29

Kocsiszervíz 4

Megjött a múltkori ködfényszórós mókáról a levél. A biztosító írt, hogy megkapták a számlát a szerviztől, 251 frankról, amit át is utaltak nekik, és ezzel el van intézve a dolog (önrészről nem volt szó), továbbá ettől a ponttól kezdve, ők mint biztosító átvállalják a szerviztől a garanciát. Küldtek egy kupont, amivel ingyen átvizsgáltathatom az elvégzett javítást - ha esetleg kétségeim lennének. Jött még egy kérdőív és válaszboríték is amiben azt tudakolják, hogy mennyire vagyok elégedett az ügyintézéssel. Hát ez korrekt volt, most épp elégedett ügyfél vagyok. Ki is töltöm gyorsan.

2009-04-08

Kocsiszervíz 2

1)
Az váltós olajfolyás szépen néz ki, újabb olajfoltokat nem találtam a kocsi alatt. Várok a számlára, de a szerviz még nem küldött semmit. Kíváncsi vagyok mekkora összeg lesz rajta. Mindenesetre idáig elégedett ügyfél vagyok.

2)
Áprilisban kellett befizetni a kötelező + casco biztosítást a második félévre, hopp 850 CHF. Ha már ennyit fizetek a fullextrás biztosításomra akkor esetleg fizethetnék a törött ködfényszórómat is. A telefonos ügyintéző ezúttal nem volt annyira penge angolul, online szótárazott, de azért félig németül, félig angolul szót értettünk. Nyugtatgattam, hogy semmi gond, meg amúgy is kit érdekel, a lényeg, hogy: 1) segítőkész volt 2) megerősítette, hogy a biztosításom fedezi a ködfényszórót is "Glass breakage w.small glass comp." címszó alatt. Feltett pár kérdést, rögzítették a tényállást, jól jön gondolom a biztosítási matematikusok (a legjobb kérdés: hol és mikor történ a káresemény? - hát, úgy négy hónapja hát, tetszik tudni kérem, az úgy volt, hogy nem tudom, ja, hogy ide mindenképp be kell írnia valamit? na jó, tegnap történt az autópályán) majd kerített egy szervizt a közelben, innen fél órára a tanyavilág közepén. Mellesleg itt minden faluban van 2-3-5 "Garage", de gondolom ez a szerződéses partner, hát legyen, meg vidéken autózni amúgy is szép. A szerviz másnap felhívott, múlt hét pénteken elmentem hozzájuk szemlére, készítettek egy fotót és megrendelték az alkatrészt. Hétfőn hívtak, hogy megjött a lámpa, mehetek cserére, fél óra alatt elintézik a dolgot. Ma (szerda) reggel elmentem hozzájuk.
Az előtérben csak egy pult van, az ügyfelek nem tudnak leülni, így sétálgattam fél órát a faluban, majd 35 perc múlva visszamentem. Munkafelvevő hátramegy, szól a szerelőknek: hallom hogy mondja, "itt a Kunde és vár, kész vagy? kell segítség?", majd jön és mentegetődzik, hogy nehéz hozzáférni, be kell állítani kell még 5 perc. Mondom semmi gond, nem sietek. 5 perc eltelik, fickó megint hátramegy, megint hallom, hogy "vár a Kunde". Azzal jön vissza, hogy már csak két perc. Tovább támasztom a pultot, ismét hátramegy, kurva nagy ordibálás hátul, majd mosolyogva jön vissza, hogy "Monsineur, kész az autó". Autó előáll, szerelőcsávó (aki nem mosolyog) átadja a kulcsot. Lehajolok megnézni az új lámpát, én is mosolyogva mondom, hogy "Zúúpö, szépen néz ki". Aztán eljövök, a pénzt és a papírokat elintézik a biztosítóval.
Ismét elégedett ügyfél vagyok.
Ápropó Monsineur: Hazafelé a tanyavilág dombjai között autózva, azon gondolkoztam, hogy német Svájc közepén, miért a francia-svájci az egyetlen rádióadó amelyik tisztán fogható.

Egyébként az új ködfényszóró szépen néz ki, és világít is! :)
3)
A bal visszapillantó tükröm burkolata egy pár hónapja nem ragaszkodik annyira a kocsihoz és csak lóg, ha valami nagyobb erőbehatás éri, úgy mint erősebb ajtóbecsapás, menetszél autópályán, stb. Meg idegesítő is, hogy az autópályán a tükörbe nézve azon gondolkozok, hogy vajon meddig bírja még.Egy darabig ragasztószalaggal orvosoltam a problémát, de az cikin néz ki (még a fekete is, az ezüst meg pláne), meg nyomot hagy a műanyagon, de nem akartam drága helyi szervizbe vinni, ki akartam húzni addig, amíg legközelebb hazamegyünk. A hétvégi kerékcsere után viszont megjött a kedvem a bütyköléshez. Gondoltam rosszabb nem lesz, a szerviz meg úgyis cserélne, ergo nincs mit vesztenem. Sikerült lepattintanom a burkolat egy részét. És kiderült, hogy egy csavar sem tartja a burkot a kerethez, a kinyúló műanyagcsonkok pedig töröttek. Hát, ha ezt meglátják a Volvo szervizben akkor nem sokat szarakodnak vele, raktár / rendelés, csere.Ha már így áll a helyzet, akkor semmi akadálya egy kis kontárkodásnak, becsavartam két hegyes facsavart a műanyagcsonkokba (szentségtörés), és hozzáfogattam a burkot a kerethez. Nehéz volt becsavarni, mert a tükröt nem tudtam leszedni, a lyukak pedig pont mögötte vannak (tükröt törni meg végképp drága), szóval kanyarba kellett csavarni. Nem is lett se szép se tökéletes, azt is beismerem, hogy prémiumautóhoz méltatlan barbár megoldás, de ingyé volt és stabilan tartja a burkolatot. Ha nem válna be akkor még mindig ráérek átgondolni a Volvo szervizt, addig meg spóroltam egy Xbox-nyit.
A blog autórovata hamarosan újra jelentkezik. Addig is, Szép Napot Mindenkinek!

2009-04-07

Bewilli

A tegnapi nap fontos dolog történt: Anikó is megkapta a Bewilli-jét, így már ő is kis szürke igazolvánnyal szaladgálhat. December elején adtuk be a papírokat, csekély 4 hónap alatt meg is lett a dolog. Ahány kanton annyi szokás. Bürokráciát egy darabig nem akarok látni.

És ma volt az első nap amikor a szép tavaszi (nyári?) napsütés örömére biciklivel ment németre! Nekem is be kell szereznem egy biciklit.

2009-02-06

Bewilligung :)

Végre megjött :) persze csak az ideiglenes, de azért ez is nagy szó! Ezennel hivatalosan is regisztrálva vagyok Svájcban. Illetve hétfőn még bemegyünk az "önkormányzathoz" és leadunk még egy papírt amivel megerősítjük, hogy igen tényleg itt vagyok és lakom és nem csak heccből vártam két hónapot a tartózkodási/munkavállalási engedélyre. Egyszóval ma örülünk, mert végre megint beindulnak a dolgok. Pár hét és talán már a végleges igazolványt is megkapom, juppi.

2008-11-28

Mo EU tag? Csak ügyintézést ne...

Betegbiztivel gond van. Most van itt is biztosítóváltás ideje, így nem fog megjönni dec. elejéig a papírom, legalább 2-3 hét kell hozzá nekik. Önkormányzatnál szerencsére megértőek voltak, ráadásul törvényileg onnantól kezdve vagyok biztosítva, hogy megérkeztem az országba.

Amúgy eredetileg azért mentem az önkormányzathoz, hogy "érdeklődjek". Megint elbaszták a dolgot, Anikó bejelentéséhez is rossz adatlapot adtak. Röviden a lényeg: keleti EU polgárként nekem mint munkavállalónak A1 EU-s helyett B1 "harmadik országos" adatlapot kellett anno kitöltenem de EU-s követelményekkel. A családegyesítéshez viszont "harmadik országos" B2 helyett EU-s A2 családegyesítő kell.

A különbség annyi, hogy 15 (!!) féle csatolt dokumentum helyett (biztosítások másolata, erkölcsi bizonyítvány, kereseti kimutatás, pénzügyi kötelezettségek, stb., stb.) beérik 5 darab könnyebben beszerezhető dologgal: fotó, útlevél másolat, lakás bérleti szerződés, házassági papír, munkáltatói igazolás (tőlem). Jó hogy utánanéztem. Már alapból nem bízok senkiben és semmiben ha ügyintézésre kerül a sor.

A mostani ügyintézővel megbeszéltük, hogy az lehetett a félreérés oka, hogy a múltkori nő nem tudta, hogy Mo EU tag. Mellesleg a mostani sem tudta. Még jó, hogy fel vannak sorolva az EU-s űrlap tetején az országok, amelyekre vonatkozik. És mellesleg a bankban sem tudják hogy Mo EU tag. Mindig megkérdezik, aztán meg csodálkoznak egyet magukban.