2009-01-11

Hollók vájják Svájc testét

Ez egy plakát. Mióta kint vagyok ez már a második plakát amire csak annyit mondok, hogy "hűű...". Volt még a "beszakadt pados" is valami nyugdíjkérdésben, de az nem volt ilyen komoly.

Látom már, hogy megint szavazás lesz.

Svájcban pezseg a politikai élet, mindig van valami népszavazás. Engem a politika odahaza sem érdekelt, idegen országban meg még kevésbé érdekel, de mivel mégiscsak érintett vagyok, ezért a sokat látott K kollégával kitaníttattam magam. Az oktatásból két dolog maradt meg: 1: Svájcban keverednek a népek, németek, franciák és olaszok, akikre rájön egy kupac külföldi bevándorló és menekült a világ minden részéből, na és sok a határon átingázó vendégmunkás is. A néppárt szerint Svájcban már minden harmadik ember ilyen külföldi. 2: nagy az ellentét a liberális városi népek, a konzervatív vidékiek között.
Utóbbiakra épít a helyi néppárt, övék a fenti plakát is.

Szóval megint szavazás lesz, most éppen arról, hogy EU-s barátság (?) ide vagy oda, ne lehessen szabadon költözni az EU és Svájc között. Persze főleg nem a németekkel meg a franciákkal van bajuk, hanem az új EU tagokkal, azok közül is különösen Románia és Bulgária bassza a csőrüket. Mert ha szabadon lehet cuccolni, akárki akárhonnan akárhova kontrollálatlanul költözhet, pláne ha azok onnan megindulnak, akkor a néppárt szerint - ők kifejtik ezt bővebben is, de legyen annyi elég, hogy akkor nagyon rossz lesz Svájcnak. Kataklizma, apokalipszis, meg minden. Aki svájci az NEM-el szavaz. Majd februárban. Különben jönnek a karvalymadarak. Namégegyszernagyban:

Media Markt + Minaret

Közeli Media Marktok után kutattam Ausztriában és Németországban is. A német MM oldalán találtam a konstanzi Media Marktról egy képet. Előtérben áruház, parkoló, háttérben mecset és minaret. Elsőre azt hittem csak valami tévedés, és valami gyárkéményt látok, de nem: tényleg létezik és Mevlana mecsetnek hívják. Németó sohasem állt török hódoltság alatt, de szerintem mára több mecset van náluk mint odahaza. Itt komolyan veszik a vallásszabadságot, és több a mecset látogató is mint Magyarhonban.
Svájcban is van pár mecset, de most éppen kavarások vannak / voltak körülöttük, mert a svájciak nem szeretnék ha pl. a berni templomtornyos panorámába bekavarna egy minaret. Volt is róla egy szavazás, de nem tudom mi lett a vége. Svájcban egyébként áll már pár mecset + minaret, a zürichi Mahmud-Moschee, és egy másik Genfben. Akit bővebben érdekel a téma, az rákeres.

2009-01-09

IKEA lego 2

Péntek délutánra ígérte az IKEA a kiszállítást, de délelőtt hívtak, hogy 10 perc múlva itt vannak, szóval épphogy hazaértem mire leparkolt a kamion. Utána otthonról "dolgoztam". Dolgozás közben nekiálltunk összerakni a szekrényt. Valami Leksvik a neve, azt kell róla tudni, hogy ezt is fektetve a földön kell összerakni majd a végén felállítani. Az Expeditnél szívás volt ez a lépés, nem volt rajta jó fogás, nehéz is volt, a másik oldala meg emelés közben csúszott a parkettán. A Leksvik még nehezebb és magasabb. A felemelős rész úgy néz ki az IKEA szerint, hogy jön két nagy bivaly állat óriás, afféle Klicskó testvérek, akik mellett az 180 magas 80 kilós szekrény eltörpül, és vigyázó tekintetüket a szekrényre vetve könnyedén felállítják az aprócska bútordarabot.
Volt még egy érdekesség. Az egyik ajtón, a zsanér üregébe egy mosolygó glóriás pofa volt rajzolva. Lehet hogy ez valami nemzetközi asztalos szakmai jelölés?

2009-01-07

Munkaszervezés

Reggel meló előtt elmentünk a nyelviskolába Anikóval, majd visszafelé kitettem a Migrosnál, hogy vásárolhasson. Migros mellett út, zebra, túloldalán jó nagy placc a parkolónak. Ott láttam egy fickót aki összegyűjtötte a parkolóban levő bevásárlókocsikat, egymásba tolta őket majd nem ám áttolta őket a zebrán, hanem feltolta az egész sort az ott várakozó kis traktor utánfutójára (amin két sor bevásárlókocsi is elfért, bizony), hogy azzal fuvarozza át őket az úttest túloldalára.

2009-01-06

Tegnap este itt is esett egy kicsit a hó kb. 3-4 centit. Ezen felbuzdulva ma miután megvettük Gáborral nekem a helyi buszbérletet hazafelé sétáltam egyet a parkban. Nem mentem nagy kört, mert úgy -5 fok lehetett, de azért jól esett a séta. A tónál találkoztam néhány elvetemült futóval (ez itt megszokott majd mindennap látunk valakit futni), de azt azért nem értettem, hogy miért épp a tó mellett futnak hisz ott iszonyat szél volt (odébb is álltam gyorsan).

2009-01-04

IKEA - lego

Túl vagyunk a vásárláson - egy komód, egy cipősszekrény és egy nappali szekrény a szerzeményünk. A gardróbot és az ágyat kiszállítják, ha szerencsénk van 2 hét múlva - ami az itteni ügyintézést nézve lehet 3-4 hét is - reméljük a legjobbakat. Így a szombat esti program egy kis legózás volt, itt az eredménye:


BUÉK - Megérkeztünk

Az út hasonlóan alakult mint Gábornak hazafelé, volt ködszitálás, dugó, lassan, de szerencsésen azért megérkeztünk. Kipakoltuk a cuccokat, ami azért nem volt kevés :) Aztán vacsi és alvás, hogy legyen erőnk a másnapi vásárláshoz.