2008-09-27

Autónézőben

Autóvásárlás: nem akarok hitelt felvenni, és kiköltekezni sincs kedvem. Szempontok hosszas agyalás után: Az autó legyen 1) BIZTONSÁGOS, sok-sok légzsákkal, oldalvédelemmel, ABS-el, sok-sok NCAP csillaggal, 2) KÉNYELMES hogy ne legyen szenvedés a hazaút és a kinti autópályázás, legyen benne klíma, kényelmes ülés, gerinctámasszal, magasságállítással, és végül legyen 3) MEGBÍZHATÓ lehetőleg garanciával. Ennyi.
Na meg persze, legyen kicsi, nagy, olcsó, extrás, divatos, gyors, gazdaságos, szép és jó. Valami kompromisszum majd csak kialakul. Árban kb 10-15k CHF, inkább 12-13k.

Délután elmentem a Dübendorf - Gfenn - Hegnau környéki kereskedőket megnézni, jött A kolléga is, és hasznos tanácsaival segített. Jó volt látni a tegnap esti kocsikat napfényben is, meg belülről is. A dolog érdekessége, hogy mikor az első kereskedőnél meg akartam nézni egy kocsit, akkor arra számítottam, hogy kijön valami faszi, megmutatja a kocsit, és közben lyukat beszél a hasamba. A valóságban bementem, megmondtam melyik kocsit akarom megnézni, majd kikeresték és a kezembe nyomták a kulcsát, hogy nézegessem kedvemre, kocsi az udvaron, papírok a kesztyűtartóban. Itt nagyüzemileg csinálják a dolgot, nincs idejük mindenkire. Elvinni úgy sem tudtam volna őket, mert nem volt bennük aksi, azt csak a próbaút idejére tették bele. Azért hamutartót, váltógombot, kárpitot lehet ám így is szerezni, de ilyesmi csak a magyar vérem miatt jut az eszembe. Ilyesmit itt nem csinálnak az emberek. Persze én se. Odahaza gondolom nem lenne életképes ez a hozzáállás.

Időközben jött valami fekete S60-as de hiányzik a pohártartó tetje, meg koszos is. 6 éves, 110k Km, 12500, CHF, nem rossz, de inkább megnézem a másik S60-ast.

A Mazda6 még mindig tetszett.

Aztán megnéztem a kék Volvo S60-ast. Kívülről rendben van, kikértem a kulcsot, belülről viszont iszonyatosan lelakott. Középkonzol összekarcolva, cigivel kiégetve, ajtónyitó kallantyúk mindkét oldalon szétkarmolva (előző tulajnak acélkörmei voltak, vagy mi?) kesztyűtartó zörög, tükörsima bőrkormány. Hátul meg ott figyelt a matrica, mely szerint valaki valami lövészklubnak a tagja.
Elvittük egy körre, tetszett, csak nagyon lelakott. Megnézném a feketét is, csak az időközben eltűnt a helyéről.


A második kereskedő, már hagyományosabb fajta volt. Kijött az ipse, és jó sokat beszélt, majd amikor próbaútra akartuk vinni az S80-ast és a Ghia Mondeo-t, mondta, hogy nem, előbb tessék szépen eldönteni melyiket akarjuk megvenni. Nincs ideje bizonytalan ügyfelekkel próbavezetni.

Két Mondeo-t néztünk meg, de az elöbbi lelakott S60-as után kissé fapadosak voltak. Nem hittem volna, hogy egy nap egy Mondeo-ra azt fogom mondani hogy fapados, de egyrész ezek is lelakottak voltak, másrészt a Volvohoz képes olyanok voltak mint amit köbaltával faragtak igénytelen ősemberek. További baj mindkét Mondeo-val, hogy nincsenek levizsgáztatva, a kereskedő szerint 2 hét amíg elintézik a dolgot. Ez meg sajna nem jó, nekem mielőbb kell a kocsi, hogy a bérautót visszavihessem.
Az ezüst S80-as viszont 2 napon belül vihető, csereuató volt, és belülről is remekül néz ki, fullextra, mondom fullextra, királyi pompa és kényelem. 270 LE sok lenne nekem, de azért jól hangzik, viszont a 160k Km miatt nem adnak rá garanciát...

Visszamentem még az első kereskedőhöz, megnézni a fekete S60-ast. Nem vitték el, csak jól elrejtették. Átálltak vele, egy sor kocsi és a kerítés közé. Megnéztem belülröl, rendben van, kicsit karcos ez is, meg koszos (ez nem baj, takarítani tudok) mindenesetre a kéknél sokkal jobb állapotban van. Már nem tudtam próbavezetni, mert zárt a telep, de megígérték, hogy köv hétre kiparkolnak vele és jöhetek szerdán. Ha olyan jól megy mint a kék, akkor megtaláltam az igazit.

2008-09-26

Rovarok ellen

Esti vásárlás közben találtam az alábbiakat:
Nem teniszütő, hanem légy és/vagy szúnyogirtó, elektromos, áramütéses. A csomagolás tartalmazza az elemeket is. Azonnal használható.
A másik csak egy sima pókfogó, teleszkópos, hosszabbítós, csapóajtós.

Van Internetem!!!

Reggel amíg dolgoztak az elektromos szerelők, jött az SMS a Swisscom-tól, hogy aktiválták a telefonvonalamat. Ez szép és jó, de tárcsahang még mindig nem volt, a Swisscom által ígért szerelő cég pedig még mindig nem hívott. 1 hét kevés volt nekik. Így hát felhívtam én őket. Kezdem megszokni, hogy itt így mennek a dolgok.
Amúgy itt vannak két sarokra tőlem, és elhatároztam, hogy ha arra hivatkoznának, hogy le vannak terhelve, meg majd következő héten, akkor sírok nekik egy sort a munkáról a nagy szükségről, és kilátásba helyezek egy kis extrát is - esetleg. De nem volt ilyesmire szükség, délután kijöttek, bekötötték a lépcsőházban lévő dobozban a telefont és már ment is a Net.

Azaz kicsit tökölni kellett a beállításokkal, még a Swisscom ügyfélszolgálatát is fel kellett hívnom.
Ott kiválasztottam az angol nyelvet, eljutottam egy ügyintézőig, aki aztán franciául akart beszélni. Kérdem, hogy beszél-e angolul: "Yes, a little". Ilyen a Swisscom angol ügyfélszolgálata. Angolul folytattuk, de sem szakmailag, sem nyelvileg nem volt a csúcson a fickó. Az volt az érzésem, hogy mégsem francia, és hogy csak félrehallottam volt az első mondatát. Valójában a Swisscom outsourcingolta a Helpdesk-et, és én egy indiaival beszélek, aki valahol Bangalore-ban ül. Ma tölti az elő napját az irodában, ahol mindenféle előzetes tréning nélkül ráadták a headsetet, hogy fogadja a hívásokat, és segítsen az ügyfeleknek. Egyébként indiaiból is sok van idekint.
Jó volt valakivel végre angolul beszélni. Ugyan segíteni nem nagyon tudott, de adott egy jó tippet és a probléma végül megoldódott.

Este elrohantam WIFI routert venni, meg vettem egy gagyi telefont is 9 CHF(ha már van vonalam) és mivel összegyűltek a dobozok, kábelek, adapterek az ajtóban, ezért a poszterragasztó segítségével az egészet felapplikáltam a falra. Ilyen lett:

Rend a lelke mindennek, elvégre Svájcban vagyunk.
És ami a legfontosabb, hogy VAN NETEM!!! :) :) :) MegaHurrá!
Haza tudok telefonálni Skype-on, tudok magyat TV-t nézni, és már Anikót sem csak hallom, hanem látom is a webkamerával. Lehet játszani, You Tubeozni, EVE-zni, vagy csak úgy korlátlanul szörfözni és letölteni. Ahogy megszoktam. Jó dolog az Internet.


Ami a pénznyelő Sunrise prepaid modemet illeti: 100 CHF-ért vettem, utána 3 hét alatt további 170 CHF-et fizettem a lassú és rossz internetért. De más nem volt. Most nyugdíjba megy. Utazás közben tartalékként azért még jó lesz. Maradt rajta 20 CHF.

Bye-bye Sunrise!

Elektromos szerelők

Az ingatlanosokkal még korábban egyeztettük, hogy ma reggel jönnek a szerelők, és pótolják az elmaradásaikat. Bekötik az egyik lámpát ami nem ég, és megcsinálják a WC felett lévő szagelszívót, ami csak "úgy" lógott a falból. 8-ra jönnek, kb. 1 óra alatt végeznek szerintem a két csatlakozóval, talán 9-re beérek melóba. Nem így lett.

A szerelők 7:30-ra jöttek, még jó hogy korán zuhanyoztam, de sebaj, legalább korábban végeznek. Mondják, hogy kell nekik kb. 2 óra (mihez? két csatlakozáshoz?), sebaj, 9:30-ra akkor is végeznek.

9:30-kor még javában szereltek. Megcsinálták a kért két csatlakozást, rákérdeztem a szobai termosztátom hiányzó bekötésére, de azért nem ők a felelősek. Itt központi fűtés van, a termosztát és a fűtésszabályozó csak dísznek van a falon (de jó, hogy az ingatlanosok ezt nem tudták), de ha gondolom akkor leszedik. Inkább ne, mert akkor nézhetem az üres lyukat a falban. Doboz marad. Dísznek. Később vettem, egy fali hőmérőt és rátettem a dobozra. Mégis jó valamire. Tartónak, és takarja a lyukat is.
10:00 Elkezdtem otthon dolgozni a notebookon.
10:30 Még mindig dolgoznak. Szétkapták a teljes biztosítékszekrényt. Úgy néz ki, még sok van hátra... Jahh, hogy az ingatlanosok elfelejtették mondani, hogy nem csak a lámpát és a "lüftert" kötik be, hanem valami komolyabb is lesz...
11:00 Már be kéne mennem. Már csak azért is, mert le kell adnom a berni számlákat, hogy mihamarabb lássak belőlük pénzt, és ugye a HR-es csaj délután nem dolgozik. Pláne pénteken. Kérdezem a szerelő kis segédjét, hogy "Mennyi van még?". Nem tudja, mert valami gond van, és még délután vissza kell jönniük, (ugye itt délben leáll az élet) de ha el kell mennem, akkor hagyjam ott nekik a kulcsot és majd bejönnek.
Mi van!?
Na persze, csak az hiányzik, hogy idegeneknek adjak kulcsot a lakáshoz. Ki tudja mit csinálnának. Vagy esetleg lemásolják a kulcsot, vagy mittudomén.
Aztán arra gondoltam amiket hallottam erről az országról, meg arra, hogy tulajdonképpen a laskában nincs semmi értékes, és ők is látják, hogy csóró vagyok. Otthagytam hát a kulcsot.

Bent mondtam a főnöknek, hogy vissza kéne mennem, mert hát szerelők vannak odahaza, és lehet-e otthonról dolgozni, vagy szabit kell kivenni.
Értetlenül megkérdezte: "A szerelők nem tudnak egyedül dolgozni?".
Atya úr Isten, ebben az országban az emberek tényleg rá merik bízni a lakásukat holmi szerelőkre??

Végül elengedtek, nem volt semmi gond belőle, kiderült, hogy otthon is dolgozhatok ha éppen nem kell bent lennem. Mire hazaértem, a szerelők végeztek. Tanonc már az előszobát takarította, hogy eltüntesse a koszt maguk után. Mondtam neki, hogy hagyja, úgyis porszívóznom kell. Iszonyatosan hálás volt érte. Furcsa ez az ország.

2008-09-25

Payday + Kocsinéző

Nekem ugyan nem szerepel a szerződésemben, de amit a többiektől is hallottam beigazolódott.

A hónap utolsó csütörtökén utalják a fizetést, és ma megjött nekem is az "összeg" :-) A kiköltözés visszajött.
Fűtés megy, Bewilli is megvan, fizu is megjött. Egyre jobb a kedvem.

Hétvégén így már magabiztosabban megyek kocsit nézni a pénznyelő bérautó helyett.

Sőt, ma este, útban hazafelé (ugye már azt írom, hogy "hazafelé"), megálltam a kiszemelt kereskedők telephelyén ami 0-24 megtekinthető, és nézegettem a kocsikat. Van is pár, ami érdekes lehet. Holnap írok nekik, és hétvégén már próba vezetni akarok.

Csak pár kocsi a teljesség igénye nélkül:

Nissan Primera 2.0, 13980 CHF, 6 éves, egyszer régen eljátszottam a gondolattal, hogy veszek egy Primera-t, de most valahogy, nem is tudom, nem az igazi.

BMW Z3, kicsit régi, de még mindig dögös, 130k Km, 10-11k CHF, hétvégi játék / hobby autónak pont jó lenne, majd egyszer, talán.

Volvo S40, 14.900 CHF, nem rossz, de az én ízlésemnek kicsit kicsi, Anikó meg nem akar kombit...

Audi A2, 1.4, 8 éves, 100k Km-el, 10980 CHF, hazajárni, autópályázni kevés lenne, pedig pofás kis kocsi.

Volvo S40 2.0T, 6 éves, 50k Km, még gyári garanciás, 14980 CHF ez is jó vétel lehet.

Vovlo S80 2.9, 8 eves, 130k Km, 10980 CHF, autópályára tökéletes lenne, csak félek a szervizelésétől, bár ennyi pénzért beleférne egy-két hiba is...

Mazda 6 2.3 16V Sport, 6 éves, 122k Km, 13980 CHF, mindig is tetszett a Mazda 6, lehetséges befutó...

Ford Mondeo 2.0, 1 éves, 30k Km, 25800 CHF, kicsit drága, de hosszútávon megérné, ráadásul ilyet béreltünk pár napra mikor kijöttünk, és nekem bejött...

Volvo S80 T6, 272 LE vadállat, fullextrás, 6 éves, 160k Km, 12997 CHF. Újkorában 81000 CHF volt 6 éve, bőr, gyári navigáció, automata minden, memóriás ülések, stb, stb. jó dolog a luxus ennyiért :)

Parkolás + Svájc = Szívás

Bernben vagyok. Délután egy tutorialt olvasgattam, illetve rákerestem a parkolásra a neten. Kiváncsi voltam, hogy a céges lakás elötti sárga felfestések, és sárga X-ek mit jelentenek. Nem derült ki, viszont ezt a blogot találtam, és jókat mulattam rajta.
http://davidmcquillen.com/life-in-switzerland/
Amerikai csávó, és kritizálja a svájciakat, de viccesen.

Megint vásároltam a Migrosban és csak utána mentem a kocsihoz. A mosodában, ami elött parkolta már sötét volt, pont most zárt be. Mikor beszálltam a kcosiba, kijött egy nő és elkezdett magyarázni. Éreztem, hogy nem kéne a mosda elé állni, de tegnap sem volt baj kicsit arrébb. Az volt a baja, hogy hogy képzelem, hogy egész nap itt parkolok Gratis. Mondom, hogy fehér helyen állok, nem értem mi a baj. Hogy itt nem lehet egész nap Gratis parkolni. Valahogy ott lyukadt ki, hogy: Maguknál Appenzellben ez így megy / szokás? (tudni illik a bérautónak appenzelli rendszáma van, és a berniek egyből beszólnak az appenzellieknek) (illetve ebből az is látszik, hogy megnézte a rendszámomat) Az appenzelliek védelmében elmondtam, hogy nem onnan jövök, hanem külföldi vagyok. Na és miért, külföldön, hogy szokás? Mondotam neki, hogy ott külföldön egyszerübb a parkolás. Erre annyiban maradt a dolog, és elment. Eszembe jutott a fenti blog, és hogy mekkorákat mulattam a csávón, meg azon, hogy megbüntették. Remélem a nő nem jelentett fel. És egyébként igaza is volt, mert csak most vettem észre a táblákat, hiába fehérek a parkolóhelyek, ki van téve, hogy max. fél órát lehet parkolni.
Faszomba Svájccal, van itt fehér, piros, kék, sárga parkolóhely, mindenféle keresztekkel, módosító táblákkal, és az aszfaltra is mindenféle dolgok vannak festve, változatos fomákkal és színekkel. A blogjában az amerikai srác azt írta, hogy svájcban lehetetlen szabálytalankodni, mert annyira le van szabályozva az egész. Szerintem meg azért van így mert teljesen megfélemlítik az autósokat a sok szabállyal, korlátozással és büntetéssel. A hazafele út para volt, örültem mikor végre kiszálltam a mélygarázsban. Szar dolog Bernben vezetni, annyi mindenre kell figyelni. Már értem miért vonatoznak meg tömegközlekednek inkább az emberek itt, és most előszőr éreztem, hogy Svájc még az én izlésemnek is túl van szabályozva.

2008-09-24

XI Message Mapping igaziban

Második nap a berni customer-nél. Kicsit turkáltam az XI Reposiroy-ban, és ilyen szép Message Mapping-eket lehet találni benne. Anno az XI tréningen nem gondoltam volna, hogy valaki tényleg összelegózik egy ilyen mappelést.