2009-04-30
Gyerekek
Tegnap megint vigyáztam a gyerekekre és arra a következtetésre jutottam, hogy kezdenek megszeretni :) Az egyik lány nekem adta a rajzát amit együtt csináltunk, íme:
A másik pedig megkért, hogy rajzoljak valamit az emlékkönyvébe. Persze vannak árnyoldalai is a dolognak, most éppen az hogy majdnem kiverte a kisfiú az első fogam :) Persze nem direkt, csak nekem dobta a vizipisztolyt. Új értelmet nyert számomra a "munkahelyi baleset" kifejezés. Be is paráztam rendesen, hogy kiesik a fogam, de szerencsére nem:)
2009-04-29
Autóval Svájcba
Az egyszerűség kedvéért Budapesttől az osztrák-svájci határig: ~875 Km és ~8 óra a nettó menetidő München felé a google maps szerint, Innsbruck felé picivel több: 895 Km. Erre rájön még a Pesten belüli kavarás, a Svájcon belüli autókázás, valamint a dugók, építkezések, bio- és technikai pihenők.
A jó hír, hogy végig autópályán mehetsz, a rossz, hogy még így is sokáig fog tartani.
Pestet elhagyva az M1 első benzinkútján meg lehet venni a magyar mellett az osztrák matricát is. Ehhez rendszámot nem kérnek, adnak rendes matricát, a legrövidebb pedig a 10 napos, ára 7,7 EUR (link). Az osztrák autópályák honlapja: www.asfinag.at, sok hasznos infó van rajta, és megy angolul is.
Az út innentől kezdve egyenes az osztrák-magyar határig. Schengennek hála nincs kavarás a határon, csak áthajtasz a régi határőrbódék között. Ausztriában is ugyanúgy 130-al lehet menni autópályán mint idehaza, csak több a kamera. Jönnek szép sorban a látnivalók: burgenlandi szélerőművek, parndorfi outlet, a schwechati reptér kifutópályája miatt befedett rész, az OMV olajfinomító, majd Scwechat-nál áttérsz a Bécset délről elkerülő autópályára (aluljárós, alagutas, külvárosi 80-as szakasz, utána dimbes-dombos erdős), aztán irány Linz. Ha akarsz akkor Bécs és Linz között bemehetsz a melki apátságba ami pont az autópálya mellett van, de inkább irány Linz.
Linzet délről elkerüli a pálya, majd megy tovább Salzburg felé. Salzburg és Linz között lehet örülni, kb. itt van valahol az út fele.
Salzburg már a német határon van, és Schengennek ismét hála itt sincs ellenőrzés. Errefelé már kezdenek alakulni a hegyek, és sok itt a látnivaló ha valaki meg akarna pihenni. A közelben van Hitler sasfészke, Hochenwerfen, a Mondsee, Salzburg és Hallstatt is.
A németeknél az autópálya ingyenes, matrica nem kell, a 130 pedig már csak ajánlott sebesség. Felső határ nincs, korlátozások is csak néha, tolják is neki rendesen (Rüdiger kolléga szerint itt vezetik le a napi stresszt). Engem már tolt le 160-170-nél VW Polo és Suzuki Swift is, és az is mindennapos hogy a belső sávba bemerészkedő teherautó / mazsola seggébe beleszállnak a 200-al repesztő svábok - tapossák is a féket ilyenkor rendesen. Én meg nem örülök amikor ilyesmi történik pont mellettem / előttem. A másik ami szerintem gyakori a németeknél az a tömeg és a dugó. Szóval, itt vagy nagyon mennek a dolgok vagy nagyon nem, és ez szubjektív, de én nem szeretem a német szakaszt. Aki szeret gyorsan menni / nem szereti az alagutakat az viszont szeretni fogja.
Dimbes-dombos rész amúgy az itteni, a Chimsee-nél kicsit kilapul, majd 70 kilométerrel a határ után elágazik az autópálya: el kell dönteni hogy München felé mész északnak, vagy délre Innsbruck felé. A svájci határnál újra összeér a két út, szóval, nem ezen múlik, hogy melyik utat választod.
1) München felé az autópálya északnak tart, majd bemegy a városba, kb. olyan mintha a Hungária körúton autózna az ember. Nálam szempont, hogy lehetőleg a "munkaidő vége" környékén ne járjak erre.
Münchent elhagyva még ~160 Km vár rád a német autópályán, majd Bregenz-nél újra átmész Ausztriába pár (de tényleg csak pár) kilométer erejéig. 1) Bregenz-nél van a ~7 Km hosszú Pfänder alagút ami ingyenes 2) a régi határállomáson (Schengen megint) pedig már meg lehet venni a svájci autópálya matricát.
Ausztriában nem sokat fogsz autózni, a svájci határ innen csak egy kőhajításnyira van. Érdemes ránézni a GPS-re mert ha erre akar vinni, amit egyébként a google maps is javasol:
akkor ne menj erre, ha csak nem akarsz keskeny osztrák tanyasi utakon autózni. Menj inkább kicsivel tovább a Dorbirner str-ig, vagy még délebbre Diepoldsau-ig. Ha mégis rátévedtél a kis utakra, akkor ne aggódj nem tart sokáig. A Rajna túloldalán lévő narancs csík pedig már a svájci autópálya.
2) Ha a Chimsee után délnek fordulsz akkor Kufstein-nél újra visszakerülsz Ausztriába és a hegyek közötti völgyben vezető autópályán mehetsz. Kicsivel hosszabb erre, viszont sokkal szebb, és szerintem kevesebben is vannak mint München felé.
Innsbruckon simán átmegy az autópálya, majd Innsbruck után fél órával kezdődik a kb. 80 kilométeres alagutas szakasz. A leghosszabb az Arlberg alagút, ~14 Km, aminél 8,5 EUR-t kell fizetni. Innen egyébként kb. egy órára van Neuschwanstein. Az alagutak után újra autópálya majd Diepoldsau-nál a svájci határ.
Ugyan Svájc is csatlakozott már Schengenhez, de azért előfordul, hogy nézelődnek a határon.
A svájci autópálya matrica kb. 40 CHF és naptári évre érvényes. Autópályán 120 a max, amit érdemes tartani.
A jó hír, hogy végig autópályán mehetsz, a rossz, hogy még így is sokáig fog tartani.
Pestet elhagyva az M1 első benzinkútján meg lehet venni a magyar mellett az osztrák matricát is. Ehhez rendszámot nem kérnek, adnak rendes matricát, a legrövidebb pedig a 10 napos, ára 7,7 EUR (link). Az osztrák autópályák honlapja: www.asfinag.at, sok hasznos infó van rajta, és megy angolul is.
Az út innentől kezdve egyenes az osztrák-magyar határig. Schengennek hála nincs kavarás a határon, csak áthajtasz a régi határőrbódék között. Ausztriában is ugyanúgy 130-al lehet menni autópályán mint idehaza, csak több a kamera. Jönnek szép sorban a látnivalók: burgenlandi szélerőművek, parndorfi outlet, a schwechati reptér kifutópályája miatt befedett rész, az OMV olajfinomító, majd Scwechat-nál áttérsz a Bécset délről elkerülő autópályára (aluljárós, alagutas, külvárosi 80-as szakasz, utána dimbes-dombos erdős), aztán irány Linz. Ha akarsz akkor Bécs és Linz között bemehetsz a melki apátságba ami pont az autópálya mellett van, de inkább irány Linz.
Linzet délről elkerüli a pálya, majd megy tovább Salzburg felé. Salzburg és Linz között lehet örülni, kb. itt van valahol az út fele.Salzburg már a német határon van, és Schengennek ismét hála itt sincs ellenőrzés. Errefelé már kezdenek alakulni a hegyek, és sok itt a látnivaló ha valaki meg akarna pihenni. A közelben van Hitler sasfészke, Hochenwerfen, a Mondsee, Salzburg és Hallstatt is.
A németeknél az autópálya ingyenes, matrica nem kell, a 130 pedig már csak ajánlott sebesség. Felső határ nincs, korlátozások is csak néha, tolják is neki rendesen (Rüdiger kolléga szerint itt vezetik le a napi stresszt). Engem már tolt le 160-170-nél VW Polo és Suzuki Swift is, és az is mindennapos hogy a belső sávba bemerészkedő teherautó / mazsola seggébe beleszállnak a 200-al repesztő svábok - tapossák is a féket ilyenkor rendesen. Én meg nem örülök amikor ilyesmi történik pont mellettem / előttem. A másik ami szerintem gyakori a németeknél az a tömeg és a dugó. Szóval, itt vagy nagyon mennek a dolgok vagy nagyon nem, és ez szubjektív, de én nem szeretem a német szakaszt. Aki szeret gyorsan menni / nem szereti az alagutakat az viszont szeretni fogja.
Dimbes-dombos rész amúgy az itteni, a Chimsee-nél kicsit kilapul, majd 70 kilométerrel a határ után elágazik az autópálya: el kell dönteni hogy München felé mész északnak, vagy délre Innsbruck felé. A svájci határnál újra összeér a két út, szóval, nem ezen múlik, hogy melyik utat választod.
1) München felé az autópálya északnak tart, majd bemegy a városba, kb. olyan mintha a Hungária körúton autózna az ember. Nálam szempont, hogy lehetőleg a "munkaidő vége" környékén ne járjak erre.
Münchent elhagyva még ~160 Km vár rád a német autópályán, majd Bregenz-nél újra átmész Ausztriába pár (de tényleg csak pár) kilométer erejéig. 1) Bregenz-nél van a ~7 Km hosszú Pfänder alagút ami ingyenes 2) a régi határállomáson (Schengen megint) pedig már meg lehet venni a svájci autópálya matricát.Ausztriában nem sokat fogsz autózni, a svájci határ innen csak egy kőhajításnyira van. Érdemes ránézni a GPS-re mert ha erre akar vinni, amit egyébként a google maps is javasol:
akkor ne menj erre, ha csak nem akarsz keskeny osztrák tanyasi utakon autózni. Menj inkább kicsivel tovább a Dorbirner str-ig, vagy még délebbre Diepoldsau-ig. Ha mégis rátévedtél a kis utakra, akkor ne aggódj nem tart sokáig. A Rajna túloldalán lévő narancs csík pedig már a svájci autópálya.2) Ha a Chimsee után délnek fordulsz akkor Kufstein-nél újra visszakerülsz Ausztriába és a hegyek közötti völgyben vezető autópályán mehetsz. Kicsivel hosszabb erre, viszont sokkal szebb, és szerintem kevesebben is vannak mint München felé.
Innsbruckon simán átmegy az autópálya, majd Innsbruck után fél órával kezdődik a kb. 80 kilométeres alagutas szakasz. A leghosszabb az Arlberg alagút, ~14 Km, aminél 8,5 EUR-t kell fizetni. Innen egyébként kb. egy órára van Neuschwanstein. Az alagutak után újra autópálya majd Diepoldsau-nál a svájci határ.Ugyan Svájc is csatlakozott már Schengenhez, de azért előfordul, hogy nézelődnek a határon.
A svájci autópálya matrica kb. 40 CHF és naptári évre érvényes. Autópályán 120 a max, amit érdemes tartani.
Kocsiszervíz 4
Megjött a múltkori ködfényszórós mókáról a levél. A biztosító írt, hogy megkapták a számlát a szerviztől, 251 frankról, amit át is utaltak nekik, és ezzel el van intézve a dolog (önrészről nem volt szó), továbbá ettől a ponttól kezdve, ők mint biztosító átvállalják a szerviztől a garanciát. Küldtek egy kupont, amivel ingyen átvizsgáltathatom az elvégzett javítást - ha esetleg kétségeim lennének. Jött még egy kérdőív és válaszboríték is amiben azt tudakolják, hogy mennyire vagyok elégedett az ügyintézéssel. Hát ez korrekt volt, most épp elégedett ügyfél vagyok. Ki is töltöm gyorsan.
2009-04-26
Lili
Ma vendégünk volt, Lili. Ő egy kutyus, pontosabban a magyar család kutyusa akiknek a gyerekeire vigyázok. Ma elmentek uszodába és megkértek, hogy addig vigyázzak a kutyusra :) Nagyon édi és valljuk be egyszerűbb rá vigyázni mint három gyerekre. No meg persze Gábor is imádta, hisz ő amúgy is nagyon kutyás. Egyébként a hétvége sűrű volt ilyen szempontból, mert péntek délután és szombat este is vigyáztam a gyerekekre plusz ugye vasárnap Lili :) Nem unatkoztam annyi szent!



2009-04-24
Égő
Szerdán voltam olyan ügyes, hogy miközben Emilievel szürcsölgettem az üdítőt egy teraszon istenien leégtem :) De nem ám csak úgy simán...áh az snassz! Napszemüveg nyomot hagyva az orromon-arcomon, vállamnál pólócsík és ezt tetőzve mindezt csupán a bal oldalamon. Arról sütött a nap:) Remek, ma meg lefagyott a fülem hazafelé, mert olyan hideg szél fújt. Hmm....ez a tavasz!
2009-04-22
Kocsiszervíz 3
Megjött a helyi Volvo kereskedőtől a számla a múltkori olajfolyásos ügyről:
+ 7,6% ÁFA és olyan 180 CHF lett a vége. Gondolom a 152 CHF az óradíj lenne (?)(híííjjj... bár végülis egy svájci szerelő keres gondolom vagy 3x annyit mint egy otthoni, ergo az óradíj is lehet 3x akkora), de legalább megoldották 1 óra alatt úgy a dolgot, hogy a kocsi még most a hazaút után sem csöpög.
Egyébként meghívtak hétvégére a "tavaszi Volvo modellkiállításra" is. Soha nem értettem ki a fene jár ilyen hétvégi autóbemutatókra (Jozefet és Lajost leszámítva), még akkor sem ha ingyen van a kaja-pia. Aztán Anikó felvetette, hogy mi lenne ha elmennénk, én meg belegondoltam, hogy végül is más dolgunk most úgy sincs. Szóval az unatkozó svájciak járkálnak ilyen baromságokra. Így aztán könnyen lehet, hogy most hétvégén az autókereskedésben fogunk társasági életet élni, sürgünk-forgunk, ingyé kajálunk, Anikót beültetjük egy C30-asba, esetleg XC60-asba (csak mert abból jobb a kilátás) utána meg hazajövünk.
Előtte azért átgondoljuk ezt a dolgot még1x.
+ 7,6% ÁFA és olyan 180 CHF lett a vége. Gondolom a 152 CHF az óradíj lenne (?)(híííjjj... bár végülis egy svájci szerelő keres gondolom vagy 3x annyit mint egy otthoni, ergo az óradíj is lehet 3x akkora), de legalább megoldották 1 óra alatt úgy a dolgot, hogy a kocsi még most a hazaút után sem csöpög.Egyébként meghívtak hétvégére a "tavaszi Volvo modellkiállításra" is. Soha nem értettem ki a fene jár ilyen hétvégi autóbemutatókra (Jozefet és Lajost leszámítva), még akkor sem ha ingyen van a kaja-pia. Aztán Anikó felvetette, hogy mi lenne ha elmennénk, én meg belegondoltam, hogy végül is más dolgunk most úgy sincs. Szóval az unatkozó svájciak járkálnak ilyen baromságokra. Így aztán könnyen lehet, hogy most hétvégén az autókereskedésben fogunk társasági életet élni, sürgünk-forgunk, ingyé kajálunk, Anikót beültetjük egy C30-asba, esetleg XC60-asba (csak mert abból jobb a kilátás) utána meg hazajövünk.
Előtte azért átgondoljuk ezt a dolgot még1x.
Ellenőr
Tegnap hatalmas dolog történt nálunk :) Lassan négy hónapi itt tartózkodás után most először találkoztam a buszon ellenőrrel. Tiszta BKV csak a kék egyenruha hiányzott meg a karszalag (ők kártyával járnak). Hát ezt is megértük... ezek szerint mégsem lehet lógni :)
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)