2009-09-25

Szavazás az ADÓról

Hétvégén megint szavaznak a kantonunkban. Most éppen arról, hogy felülvizsgálják-e jelenlegi kantoni adóztatást, röviden: hogy csökkentsék-e az adókat. Efféle szavazásról még nem hallottam, szóval érdekel a dolog.

Az egyik oldal szerint azért van szükség adócsökkentésre, mert a mi kantonunk lemaradt a többi kantonhoz képest az adóztatási versenyben (hoppá, hat ilyen is van), és ha nem tesznek valamit akkor konzerválódik a helyzet, ez a lemaradás pedig összefügg a magas adókkal. Viszont ha csökkentenék az adókat, akkor javulna a versenypozíciónk, erősödnének a cégek, gazdagodnának az emberek, és meg több cég és ember költözne a kantonba, akik megint csak adóznának, igaz hogy kevesebbet, de ez a cég és embertöbblet ellensúlyozná az alacsonyabb adok miatti bevételkiesést. És lesz tejjel-mézzel folyó Kánaán. Ehhez az oldalhoz tartoznak a cégek, szakmai kamarák, szakszervezetek meg hasonlók.

A másik oldalon azok tömörülnek akiknek az adócsökkentés mar rövidtávon is rossz lenne: kb. az önkormányzatok, egyházközösségek (ugye egyházadó), meg egyes partok ha jól értettem. Szerintük az egész hülyeség, a cégek érdeke, ők jól járnak vele, a köznép pedig szívni fog. Először örülnek majd az alacsonyabb adóknak, aztán mégsem költöznek annyian újak a kantonba hogy ellensúlyozzák az kiesett adóbevételt, így ezen közösségi szervezetek nem lesznek képesek a korábbi színvonalon ellátni feladataikat. Ergo végül kevesebb pénz jut iskolára, orvosra, hittanra, rendőrre, szemétszállításra, meg kátyúzásra.

Érdekes helyzet. Szó sincs túladóztatottságról, Laffer görbéről, csak arról, hogy a többi kanton az alacsony adóival elcsábította, magához édesgette a "tökét". És emiatt itten rossz meg lemaradás. Meglássuk hogyan szavaznak az arra jogosultak.

2009-09-24

Edzés újra, aikido, Svájc

A nyári berni száműzetés után végre rászántam magam, hogy megint lemenjek edzeni. Már megszoktam, hogy ilyenkor az van, hogy nehezen veszem rá magam, majd rájövök, hogy milyen jó is ez - most is ez volt. Jó volt újra lemenni és látni hogy örülnek a viszontlátásnak ők is.

Egyébként szokás szerint kevesen voltak, ma konkrétan 6-an voltunk a dojoban ami itt normális. Amennyire észrevettem itt kicsi másképp mennek a dolgok, mint az otthon megszokott. Itt nem a húszas éveikben járó fiatalok teszik ki az aikidósok zömét, sőt, talán ők vannak a legkevesebben. Van viszont sok 10-14 év közötti gyerek, akik külön gyerekcsoportba járnak, és annyian vannak, hogy a dojo is főleg a gyerekcsoportból tartja fenn magát. A felnőtt csoportba meg főleg 30-50 közöttiek járnak, és relatíve kevesen. A dojo kb. akkora mint a BME aljában lévő és 25-nél nincs több felnőtt tagja, de ritkaság, hogy egyszerre 10-nél lent legyenek.

Egyszer megkértek, hogy menjek le a gyerekcsoportba segíteni, és amit ott láttam az maga volt a totális káosz. Később elmesélték, hogy ez afféle napközi, ahol a kissrácok kiengedhetik a gőzt a suli után, emiatt nincs komoly etikett és fegyelmezés, van helyette, rohangálás, birkózás, nevetés meg sikongatás. A lényeg, hogy jól érezzék magukat, és hogy a szülök lássák, hogy jó helyen van a gyerek. És persze már a felnőttcsoportban is elmondták többször, hogy a dojo anyagi gondokkal küzd, és a gyerekcsoport nélkül nem tudná magát fenntartani. A felnőttcsoport légköre is más. Sok az idősebb 40-es, 50-es, és szinte hiányzik a 20-as éveiben járó generáció.
Az etikett és a fegyelmezés a felnőtteknél sem komoly, sokkal lazább a légkör mint az odahaza megszokott. Lehet jo-n támaszkodni, beszélgetni, falnak dőlni meg hasonlók. Látszik rajta, hogy nem terminátorképző van idekint, inkább csak olyan mintha az egyébként is sportbarát svájci állampolgárok közül pár úgy döntött volna, hogy ő most nem futni, teniszezni vagy biciklizni fog, hanem mondjuk aikidozni. Zuhanásos tompítós ukemi pl alig van. Kezdek is kicsit berozsdásodni. :)

Krumpli2

Ez mi? Olaj a futószalagról? Gépzsír? Füstaroma? Te megennéd? Sok ilyen volt még benne...

Krumpli1

Igen, vettünk füszeres mirelit sültkrumplit, made in Lidl...

2009-09-22

Svájc2

Hétvégén lementünk délre, készült pár kép, részletesebb beszámoló később lesz, mert most sok a dolog. Bevallom nem ilyennek képzeltem Svájcot, pedig ez is Svájc :)

Rendszámcsere

Tegnap telefonáltam a biztosítónak, hogy küldjék át a igazolást a Strassenverkehrsamt-ba, ma délután pedig elmentem megújítani a forgalmit. Egy ember volt előttem a sorban, az ügyintéző pedig átváltott Hochdeutschra a kedvemért. Megkérdezte, hogy hosszú vagy magas rendszámot szeretnék, majd elém tolt egy kosarat, tele kis fekete műanyag hengerekkel, olyanokkal amikben anno a tekercses filmet tárolták. Így vakon választhattam egy random rendszámot, kinyomtatta az új forgalmit, kezembe nyomta az új rendszámot és ezzel végeztünk is. Fizetni valamiért nem kellett. Kikocogtam a kocsihoz, régi rendszám kipattint, új bepattint, régit bedob a dobozba, és máris 6 számjegyes rendszámom lett a régi 4 helyett. :) :(
Ez gyorsan ment.

2009-09-16

Megérkezett :)

Nagyon sok boldogságot, jó egészséget Bálintnak az én kedves Eszter barátnőm kisfiának aki ma este érkezett erre az izgalmas világra! Gratulálunk!!!