2010-04-30

Zürichi idegenek

A mültkori bürokratas ugy kapcsan botlottam a kovetkezo statisztikakba:

Zürich kantonban 2009 végén a lakossag 23%-a külföldi ez 318 ezer volt akkor, azota felment 320 ezerre.
- 23% kb 73 ezer német
- 17% kb 53 ezer exjugô
- 16% kb 50 ezer olasz
- 7% kb 21 ezer portugal
- 4% kb 14 ezer török
- 3% Spanyol, 3% Osztrak, kb 9-10 ezer mindegyikbol
- 2% UK, 2% Francia kb 6 ezer
Ok vannak a legtobben, aztan jön mindenki mas.
4000 Brazil, 4000 Holland, 2000 Lengyel, 2000 Sved, 1700 Szlovak, 1600 Magyar, 1600 Orosz, 1200 Cseh, 1000 Dan, 1000 Finn, stb, stb.

2010-04-28

Megadugó

A héten Regensdorfban vagyok tréningen. Nap végén indultam haza, de az autópálya felhajtónál láttam, hogy a zürich-i oldalra nem lehetett átmenni, így Bern felé vettem az irányt, és innentől minden rosszra fordult. Persze nem akartam Bernig menni, csak a következő benzinkútig (tankolni kellett már nagyon). A Gubris tunnel után, láttam hogy a túloldalon áll a sor, eléggé hosszan - ott kellett volna mindjárt az elején visszafordulni, de kellett a benzin is. A sor majdnem elért Würenlosig - ott már láttam hogy ez komoly lesz, de azt nem sejtettem, hogy mennyire. Würenlosnál tankoltam, és telefonáltam Anikónak, A kollégának (ő gyakran jár arra, gondoltam megkérdezem hogy ez csak a normális délutáni dugó-e), és megnéztem a netet is. Kiderült, hogy pont ma, leszűkítettek a Gubrisnál valamit 1 sávra, de csak 19:00-ig, szóval kitaláltam, hogy kajálok, pihenek, várok és addig oszlik a tömeg. Hát nem így történt, fél óra alatt megtettünk 1 km-et, és még 3 volt hátra. Gyors matekozás után inkább lementem Dietikonnál, hogy a kisebb utakon próbáljak szerencsét. Persze nem én voltam az egyetlen, volt pár építkezés, meg terelés, és 1 kereszteződést én is benéztem, meg Zürichen belül is elaraszolgattunk jó 2 órát. 21:15-re azért hazaértem.

Egyébként nem idegesítettem fel magam, amit 2 dolognak köszönhetek: 1) zürichi városnézésnek fogtam fel a dolgot 2) a többi autós sem akarta kicsinálni a másikat, csak azért, hogy 5 méterrel előrébb jusson. 3 óra alatt 2 olyan dolgot láttam, amire azt mondtam, hogy "ejnye". Nem volt dudálás, villamossínen / járdán / leállósávon végigszáguldás, bepofátlankodás, tahóskodás, semmi ilyesmi, csak össznépi türelemjáték, meg egy elcseszett szabad este - sok embernek.

2010-04-27

Gmail chat + Android

Aki Gmail chaten szokott nekem üzenni attol azt kérem hogy kattintson Gmailen belül a jobb felsö sarokban lévö Pici Zöld Lombikra. Igy néz ki: Vagy ha ez nincs akkor jobb felsö sarokban Settings (Beallitasok?) majd Labs. A listabol keresse ki az alabbi Gmail kiegészitöt, "Green Robot", és kapcsolja be:Ha ez megvan, akkor a kis zöld robot azt jelzi a nevem mellett, hogy online vagyok, de csak telefonon kersztül, ami azt jelenti, hogy a kis bénasagon kell visszapötyögnöm a valaszt, mar ha észreveszem, hogy üzenet jött (pölö vezetek). Szoval vagy valaszolok vagy nem, sértödni nem kell.

2010-04-26

Bürokrácia

Bürokráciával kapcsolatos hőzöngés következik.
A költözés után azt hittem simán elintéztünk mindent. Lakásátvétel után bementem az Einwohnerkontrolle-ba (kb. helyi önkormányzat) bejelentkezni. Anikó nem tudott jönni, mert dolgozott, de sebaj, korábban megérdeklődtem telefonon, hogy helyette is elintézhettem a dolgot. Furcsa volt, de a svájci bürokrácia csodás. Szóval bejelentettem magamat, meg őt is, leadtam mindenféle papírt, lakás bérleti szerződés, útlevelek, betegbiztosítás, és arról is, hogy házasok vagyunk. Két apróbb baki volt: Az egyik az volt, hogy mikor bemondtam hogy én hol dolgozok, akkor azt megtalálták a neten (utcanevet elfelejtettem, cégnév alapján rákerestek), viszont Anikó munkahelyénél ez nem ment nekik. Cégnevet bemondtam, de nem találták meg hozzá a címet. A másik gond az volt, hogy én bejelenthettem Anikót, viszont ragaszkodtak hozzá, hogy személyesen írja alá a papírokat. Hét ezt telefonon elfelejtették mondani, de semmi gond, Anikó egyik reggel bement, aláírta a papírokat, és ennyi. Pár napra rá jött a levél, hogy a munkahelyét még mindig nem találják, de pótoltuk a hiányosságot, valószínűleg átment a hivatalon is, mert a köv. fizuját már az új kantoni adó szerint kapta, ergo az új adóhivatal közölte a háttérben a munkahelyével az új adóbesorolást.
Tegnap jött egy másik levél valamilyen a központi Security hivatalból, hogy Anikó igazolja, hogy rendelkezik olyan anyagi háttérrel amiből fenntarthatja magát, vagy ha van valaki aki anyagilag támogatja akkor az igazolja, hogy felelősséget vállal érte 30k CHF értékben.
Nem megyek bele a részletekbe, de ebből az jön le, hogy valahol elkallódott, az hogy házasok vagyunk, és az is, hogy van munkahelye. Szóval most megint nekem kell magyarázkodni, telefonálni és leveleket írni, mert valaki valahol szarik gondolkodni. Köszönjük.

2010-04-25

Hétvége

- A hétvége megint pakolással telt. Szombaton este 7-kor vettünk egy új kanapét az IKEA-ban, amit este 8-ra házhoz szállítottak. A huzatot viszont a központi raktárból küldik postával, ami kb 1-2 hét, márpedig a huzatot még az összerakás előtt fel kell tenni, szóval most van egy csomó bútordarab, ami arra vár hogy megjöjjön hozzá a huzat.
- A TV-ben eltűnt az M2 egy időre, de aztán újra megjelent, és már van mellé Duna TV is. Angol csatornák továbbra sincsenek, viszont azt majd megoldja a Swisscom TV. A héten megjött hozzá a doboz, de még várni kell 2-3 hetet amíg aktiválják, mert személyesen át kell valamit kapcsolniuk a központban. ADSL modem kuka, lesz helyette VDSL.
- A vonat közelségét kezdjük szokni. A személyvonatok tök halkak (egyébként is eléggé sci-fi látványt jelentenek), csak a tehervonatokkal van gond, azok meg este és hétvégén nem nagyon vannak. Azért nincs kétségem afelől, hogyha bármelyik kisiklik, akkor úgy átmegy a házon, mint kés a vajon.
- A postás levélátirányítás jól működik, még mindig van pár levél amit a régi címünkre küldenek. Swisscom különösen béna. A költözés óta 5-ször beszéltem velük, mégse sikerült nekik rendesen elintézni a dolgot.

2010-04-21

Trabi


A minap egy Trabi ment előttem az országúton, 100-as tempo (No) benzinszag, ilyet is régen láttam már.

2010-04-16

A vulkán

Nem megyünk ez már eldőlt. Egy darabig még vaciláltunk, hogy mi legyen kocsiba üljünk vagy sem, de aztán győzött a józan ész és maradtunk. Gábor megy két hét múlva egyedül, mert én akkor nem tudok (amikor meg nekem lett volna jó akkor meg ő nem tudott volna). Ez van, szüleim úgy is jönnek júniusban, túlélem. Meg aztán ki tudja mit hoz még a jövő, kicsit úgy érzem ez se véletlen volt hogy maradtunk most. Legalább alszunk végre egy nagyot az biztos :) A bűnösről pedig itt egy kép, ilyen volt tavaly júniusban a "kicsike": Ezen az úton pedig most biztos nem lehet járni, valószínű ez a folyó emelkedett meg 3 métert. Ez a farm meg ki tudja létezik-e most... kár, pedig Gábornak nagyon tetszett:-) Sebaj legalább láttuk ezeket a csodálatos helyeket és nem akkor tört ki amikor ott voltunk!